OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nový, v poradí druhý album bratislavských 0N0 je pekelne ťažký materiál, ak sa do neho chcete dostať, vychádza totiž síce z tradičných extrémne metalových žánrov, ale láme a opäť ich skladá tak, že jeho absorbovanie chce svoj čas. A nie je ľahké ani niečo o ňom napísať, v každom prípade som za túto nahrávku rád, lebo nielen na slovenskú scénu prináša niečo, čo znie „inak“, nadžánrovo a súčasne.
Je to aj prvá vec, ktorú od tejto skupiny počujem, preto sa nebudem zaoberať minulosťou a napíšem, o čo ide na „Reconstruction And Synthesis“. Na CD je šesť kompozícií v časovom rozpätí od 6:07 po 12:23, čo v dnešnej dobe, kedy sa rozsiahlym skladbám venuje hneď niekoľko žánrov od doom (drone, funeral), sludge, industrial alebo aj black metalu až po všeličo post-metalové a post-rockové, nenapovie vôbec nič, ale v podstate tu máme syntézu viacerých viac či menej príbuzných žánrov.
Povedzme že hrubá stavba je z doom a death metalu, vytvrdeného industriálnym vyznením. Nečakajte nejaké pôsobivé melódie, melancholickú atmosféru či príjemne posmutnené harmónie. Tuto nič také nie je, až na niekoľko melodických zasnených pasáží v skôr post-rockovo/metalovom duchu (tzn. disharmonické drvenie občas prežiari éterický záblesk ako od ALCEST). Death metal je tu technický, stavia na hlavu harmonické štruktúry, mne to pripomína povedzme GORGUTS v tomto tisícročí.
Doom metal pre zmenu nie je žiadne slastné smútenie s MY DYING BRIDE a ostatnými, tu sú nervné, výbušné plochy ako od MINDROT, ktorí na ľúbivú nôtu hrať asi ani nechceli. Rozorvanosť, psychonálady, halucinácie a ťaživá zhubnosť na viacerých miestach vybuchnú do sludgeových osudových zhubností, na ktoré sú odborníci NEUROSIS, a tipnem si, že týchto klasikov a veteránov 0N0 celkom určite počúvajú. Navyše si nevystačia len s pomalými, valivými, maximálne v strednom tempe sa valiacimi motívmi, naopak, niekoľko plus-mínus tech-grindových zbesilostí aj vďaka vokálnemu podaniu pripomenie coloradských experimentátorov CEPHALIC CARNAGE.
V rámci ovplyvnenia surovým, extrémnym death/doom metalom tu osobne počujem aj motívy a nálady, ktoré mi pripomínajú dávny austrálsky kult DISEMBOWELMENT a ich „pohrobkov“ INVERLOCH. A pokiaľ ide o vyspelosť kompozícií, celkové spracovanie a náladu, ktorá z novinky 0N0 lezie, nebojím sa napísať, že trio experimentátorov z hlavného mesta sa aktuálnym žánrovo blízkym veciam od INVERLOCH alebo holandských GGU:LL vyrovná bez rozdielu triedy. Je to náročné dielo, ťažšie uchopiteľné, ale kompaktné a zaujímavé.
Nech vás nepletie niekoľko možných inšpiračných zdrojov spomenutých v recenzii, to, čo sfúzovali, nahrali a vydali 0N0, som nejako priblížiť musel. Svojská extrémna hudba, ktorej sú žánrové škatule trochu pritesné, ale ako celok to za hodiny počúvania rozhodne stojí.
8 / 10
1. A Farewell To Conscious Shores
2. Reconstruction And Synthesis
3. Desolatry
4. At Sixes And Sevens
5. Lucid Transmutation
6. Reformation/Absorption
Cloaked Climax Concealed (EP) (2019)
Reconstruction And Synthesis (2016)
A Farewell To Conscious Shores (2014)
Plus Ultra (2012)
End / Upon The Throne Of Hell (2008)
Cyberjunk’s Not Dead (2007)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.