OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Až bude někdo hledat viníka toho, že část kapel, které by jinak drhly bezpohlavní post-rock, shoegaze nebo generický black metal, bruslí na pomezí těchto žánrů, těžko se přitom vyhne Francii a muži, který si říká pan Sníh. ALCEST vyhoupl jejich fenomenální debut „Souvenirs D´un Autre Monde“ mezi vskutku pozoruhodné kapely, zároveň je pasoval na jednoho z duchovních otců subžánru jménem blackgaze. A jakkoli se žurnalisté předhánějí v nadprodukci zbytečných škatulek, tak tahle zrovna pasuje přesně.
Jako každý nový vynález měla i tahle organická fúze extrémní rytmiky, svištivých riffů a unikavých sonických ploch jedno úskalí. Postupem času se opotřebovala a to, co dřív kousalo, začalo (sladce) splývat. Diskografie ALCEST postrádá cokoli byť jen z dálky připomínající průser, ale asi nejsem sám, komu hebký samet posledního alba „Shelter“ přivodil lehce malátné stavy. Jenže předloňské sněhy jsou zapomenuty a Neige et comp. se hlásí s novým kotoučem, kterému dal jméno ladný japonský duch/dryáda kodama.
Francouzi si došli pro inspiraci do Země vycházejícího slunce k velmistrovi tamní manga animace Hajao Mijazakimu a jeho zřejmě nejznámějšímu snímku „Princezna Mononoke“ (1997). ALCEST přitahoval tento mytický příběh z celkem zjevného důvodu. I jejich dosavadní tvorba byla posedlá sousedstvím přírody a lidského nitra. „Kodama“ tak sestupuje k prvotnímu zdroji, když kombinuje temnější, instinktivnější prvky s povznesenými éterickými záblesky, které charakterizovaly „Shelter“.
Avizovaný návrat ke stylu prvních dvou desek se skutečně koná. Od prvních vteřin je jasné, že ALCEST neopouštějí pracně vydobyté pozice mistrů zjitřené, euforické melodiky, podbarvené Neigeho tklivým broukáním. Stejně tak je ale jasné, že splývavost, která charakterizovala dvě předchozí alba, je pryč. „Kodama“ méně protéká kolem a více pulzuje, meandruje a strhává posluchače do nevšedních vírů Neigeho imaginace a osobních zpovědí.
ALCEST zní jako kapela, která si sebevědomě osvojila tikavé post-rockové party i kaskádovité riffy shoegaze (úvod „Eclosion“!), ale zároveň znovu otevřela stavidla temným podproudům (celek „Oiseaux de proie“!). V dlouhých kompozicích se tak mění nálady, rytmika přechází od hypnotického přešlapování k black metalovým úprkům. Kytary se kolem ní ovíjejí a přecházejí do ofenzivy, v níž už možná chybí divokost debutu, přesto jim nechybí strhující intenzita.
Atmosféra byla vždy alfou a omegou Francouzů. Křehká, prchavá, introvertní, eskapistická, naléhavá. Pokud se na „Shelter“ stávala spíše ornamentem, „Kodama“ je další nádherně pitoreskní výpravou do lesa průsvitných mytág Neigeho mysli. S přibývajícími poslechy se nezjevují rozpačité mýtiny, ale emocionální pouto s jednou z nejeuforičtějších desek letoška sílí. A poněvadž jsem znám jako milovník superlativů, neodpustím si jeden na konec. Nejsilnější deska od „Souvenirs D´un Autre Monde“. Tenhle démon si mě prostě našel a uchvátil mě.
Pan Sníh vypustil Démona podzimu.
9 / 10
Les chants de l'aurore (2024)
Spiritual Instinct (2019)
Kodama (2016)
Shelter (2014)
Les Voyages de l'Âme (2012)
Écailles De Lune (2010)
Split s LES DISCRETS (2009)
Aux Funérailles Du Monde/Tristesse Hivernale (split s ANGMAR) (2007)
Souvenirs D'un Autre Monde (2007)
Le Secret (EP) (2005)
Tristesse Hivernale (demo) (2001)
Vydáno: 2016
Vydavatel: Prophecy Productions
Stopáž: 42:12
Produkce: Benoît Roux, Alcest
Studio: Drudenhaus Studio, Issé, France
Když jsem tenkrát na začátku milénia mluvil o "obrovské" kapele, málokdo v mém okolí mi dal za pravdu. Od té doby ale uteklo hodně vody. Dokonce došlo mimochodem v průběhu let minimálně 1x na jakési de javu, a sice, kdy jsem slyšel poprvé Thy Catafalque... Ale hlavně vyšla debutní nahrávka, ze které jsem byl nadšený. Žel postupem času se Alcest začal ubírat směrem, který mi přestal být 'sympatický' a z nynější avizované novinky už jsem začínal mít strach a čekal, že bude nejspíš oním posledním, co bych chtěl slyšet. Naštěstí nikoliv. Opět 'TO' tam je, i když mohlo by býti ještě více!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.