OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pomalu začínám zvažovat zavedení šablon na recenze. Proč? Protože opakovat pořád dokola jednu a tu samou písničku o tom, kterak některé kapely hrají jednu a tu samou písničku - a považte, navíc CIZÍ - začíná být poněkud suchopárné. Tedy zhruba stejně suchopárné, jako poslech takových “progresivních” seskupení, ale co - ukažme si na ně - jako poslech Steel Attack
Tedy speed metal, aby bylo jasno. A jako řemen, aby bylo ještě jasněji. Plesnivý, zatuchlý, zpuchřelý, kradený řemen, který když ve svých světlejších chvílích dlí v rukou Gamma Ray, Stratovarius či Edguy dovede dělat pořádná jelita. Jenže jakmile se zhostí banda čtyř (byť velmi nadšených) kopíráčků, dopadá výprask na přesně opačnou stranu. Na stranu Steel Attack.
Formace skrývající se pod tímto neotřelým názvem produkuje podivnou nahloučeninu všemožných stylových klišé. Nic neobvyklého. Co je pro Ocelouše mnohem fatálnější je fakt, že sice umí klišé zahrát, ale nedovedou z nich uhňácat řádně úderné songy. Snaží se, to je bez jakýchkoli sporů. Zvuk je schválně vyhnaný do výšky, což dává vyniknout kopákovým úprkům, ovšem na straně kytar vytváří takový ten typický vykastrovaný bzukot. Zpěvák se sice snaží udivit jistotou, ale je to za cenu křečovitého setrvávání v jedné poloze. Žádné velké škumpnágle, parádičky, pěkně hnané na jistotu. Plochými vokálními linkami trpí logicky refrény, které jsou dokonale nevýrazné a nenápadité. A když už přijdou s trochou kuráže, sráží je značná - buďme diplomaty - nepůvodnost.
Instrumentálně není moc co vytýkat. Ani co chválit... Sekerníčci se snaží imponovat posluchačstvu rychlými sólovými honitbami, ale téměř bez výjimky vyznívají jejich výlevy hluše a alibisticky. Stereotyp naruší až závěrečná pasáž “zavíráku” alba Defender Of The Crown, která náhle překvapí náznakem invence a šlapavými mezihrami. A když už jsem uslintl jedno pozitivum, přidám ještě kvalitní středotempovou hymnu Holy Swordsmen s řádně dunivým refrénem. To, že je zjevně levobočkem mnohých výtvorů Hammerfall, taktně pominu.
Taktně pominu i tu spoustu kousavých poznámek, které mi slina během poslechu Fall Into Madness vyplavila na jazyk. Tahle recenze už se nahryzala až hrůza, tož nad ní udělejme křížek... Stejně jako nad jejím objektem.
Partiové kožené zboží, jakého se všude valí hromady a hromady. STEEL ATTACK nemají, co by nového řekli, pročež se drží hesla, že opakování je matka moudrosti. Jen ta moudrost ne a ne se dostavit. Nedivte se, že chvílemi pak nevíte, kterou speed/heavy kapelu vlastně posloucháte.
5 / 10
1. Fall Into Madness
2. The Beast
3. Guardians
4. Holy Swordsmen
5. Judgment Day
6. Wings of Faith
7. Clearing The Mind
8. Fireballs
9. Defender of The Crown
Enslaved (2004)
Predator Of The Empire (2003)
Fall Into Madness (2001)
Where Mankind Fails (1999)
Vydáno: 2001
Vydavatel: AMF Records / Disconnected
Stopáž: 45:47
Produkce: Steel Attack a P. O. Saether
Studio: Studio Underground, Västeras (SWE)
Mne se tento spídek líbí :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.