Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Válka. Hnus, svrab a neštovice. DEBUSTROL natočil nové album. Po sedmi dlouhých létech od „Rwandy“, která krom aktivního koncertování vyplnila už jen živá nahrávka „Vyznání smrti Live“ (2011), nastoupili Kolinss do a spol. do studia, aby tam ze sebe ve své tradiční umělecké zpovědi dostali všechno, co se v nich za tu dobu nashromáždilo. A že toho tedy zjevně bylo…
„Válka“ má nějakých šestatřicet minut a během nich vám DEBUSTROL stihne sdělit všechno. Jak doopravdy hnusný je ten svět kolem nás, jak se z něj nenávratně stává ještě horší místo pro lidský život, než jsme si kdy vůbec mohli pomyslet, a jak se kolem nás definitivně stahuje smyčka, jíž jako jeden muž drží pevně v rukou všichni psychopati, úchyláci, kriminálníci, politici a pánbíčkáři, co jich jen po Zeměkouli chodí.
Kolinss je ve svých textech naprosto výmluvný, navzdory tomu, že už občas vykrádá sám sebe (viz. „Yugoslavii“ připomínající „Vražda ti pokurví den“ v „Primitivně“ nebo výkřik „To je vono“ v titulní „Válce“, pro změnu jasně odkazující na „Protest“), a dokáže kompletní slovní doprovod nahrávky povýšit doslova na koncept, byť jednotlivé skladby samozřejmě konkrétní námět nespojuje. Koncept hnusu, svrabu a neštovic, jak už jsem psal výše, k němuž je samozřejmě zapotřebí víc než jen pár sprostých slov, o něž tu na to konto nouze rozhodně není, a který tím pádem celým albem k jeho jednoznačnému prospěchu doslova prorůstá.
Zbytek je víceméně jasný. „Válku“ tvoří jedenáct ostrých thrashových štěkanců, které působí jako skutečně jedovatý plivanec, který vám někdo se vší vervou flusne z bezprostřední blízkosti přímo do obličeje. Dominují samozřejmě rychlé skladby, odsekávané přísnou palbou bicích nástrojů Herr Milera, ovšem své místo si na albu najdou i věci pomalejší, které ve svém středním tempu, krásně vykresleném zdánlivě přešlapující thrashovou kytarou, nahrávce nesluší o nic méně. A dokonce bych řekl, že tentokráte je vlastně úplně jedno, v jakém poměru jsou tyhle dvě klasické thrashové polohy namíchány, protože v porovnání s oběma předešlými alby (a již zmíněnou „Rwandou“ zejména), u nichž se mi zdálo, že kapela už tak trochu ztrácí na tradiční síle, zní na aktuální desce DEBUSTROL o moc sebevědoměji, přesvědčivěji a charizmatičtěji, skoro jakoby mu oněch sedm let autorské pauzy nalilo do žil vskutku čerstvou krev, přímo přetékající adrenalinem.
Slušelo by se asi zmínit i největší taháky „Války“. Za mě je to nepochybně „Nasrat vám všem“, „Primitivně“, titulní věc, „Hlavně ne o lásce“ a „Zakuklenci“. Víc než kdy jindy ale tady platí, že nemá cenu některý z oněch „štěkanců“ vyzdvihovat, když i ostatní mají co říct, a dohromady jim to sluší ze všeho nejvíc. Asi jako zubům na řetězu motorové pily, jejíž lištu DEBUSTROL a Kolinss zase jednou řádně prohání, a která se už už třese na to se do něčeho prohnilého pořádně zakousnout. Jo jo, to je vono!
1. Vraždící kov
2. Kultovní revoluce
3. Nasrat vám všem
4. Apokalypsa II.
5. Primitivně
6. Válka
7. Hlavně ne o lásce
8. Bůh patří mně
9. Zakuklenci
10. Genocida
11. Playbackshit
Takto si predstavujem kapelu akú počúva zagrcaná metalová troska spiaca ožratá každý deň pod stolom kdesi v krčme 5.cenovej kategórie. Tých 5 bodov dávam za hudbu bez spevu a bez tých infantilných textov.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.