OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nie je to tak dávno, čo sme sa na stránkach Metalmanie venovali Malmsteenovej novinke „Attack“. Vráťme sa však teraz do roku 1994, kedy Yngwie zažíval veľký úspech s platňou „The Seventh Sign“ a kedy sa mohol pochváliť zostavou, ktorá podľa môjho názoru ostala dodnes neprekonaná. Mám tým na mysli predovšetkým skvelého vokalistu Mike Vesceru, vynikajúceho bicmena Mike Terranu a samozrejme nesmiem obísť ani basáka Barry Sparksa a klávesáka Mats Olaussona.
Yngwie Malmsteen je v Japonsku niečo ako národný hrdina. Priazeň svojich verných japonských fanúšikov opláca Yngwie naozaj adekvátnym spôsobom. Veď kto iný ako práve Japonci majú možnosť zadovážiť si horúcu novinku ako prví na svete? Navyše si ich Yngwie hýčka všelijakými bonusovými skladbami, ktoré my Európania nemáme šancu nikdy počuť. Nehovoriac už o špeciálnych albumoch ako je toto EP, ktoré sa až na malé výnimky na európsky trh vôbec nedostanú. Preto som pred niekoľkými dňami ostala šokovaná stáť v jednom bratislavskom obchode s cédečkami, keď som objavila jednu z najväčších Malmsteenových rarít – dosku s piatimi skladbami s názvom „I Can’t Wait“.
Poďme sa teda na toto EP pozrieť bližšie. Titulná skladba „I Can’t Wait“ svojou náladou evokuje street rockové kapely z prelomu 80. a 90. rokov, takže sa jedná o dosť netypickú vec. Celkovo skladba vyznieva veľmi príjemne, oddychovo, čo umocňuje aj akustická gitara v úvode. Zatiaľ čo Yngwie gitarou skladbu len sprevádza, väčší priestor pre svoj excelentný výkon dostal spevák. V „Aftermath“ sa Malmsteen predstavuje tak ako ho poznáme. Čiže sa nevyhneme gitarovému nástupu s neoklasickými prvkami, spevu pohybujúcemu sa vo vyšších polohách a tradičnej gitarovej exhibícii uprostred. Pri Mike Vescerovi mi je vždy ľúto, že svojim vynikajúcim vokálom obohatil len dva albumy. V trojke „Rising Force“ máme jedinečnú príležitosť vychutnať si celú kapelu naživo. Pokiaľ viem, Yngwie s touto zostavou nezabrúsil do našich končín... Veľká škoda, pretože aj naživo je Mike Vescera úžasný. Skladba sa oproti originálnej verzii dočkala mierneho prearanžovania kláves, získala aj väčšiu živelnosť vďaka bicím Mike Terranu. Yngwie behá ako tajfún prstami po hmatníku, pričom mu rýchlou hrou na klávesoch kontruje Mats Olausson. Tu leží pôvod inšpirácie novodobých speedových partičiek, vyžívajúcich sa v podobných dueloch... „Far Beyond The Sun“ takisto v live verzii patrí k skladbám, ktorých sa človek ani po x-tom počúvaní dostatočne nenabaží. Okrem toho tvorí pevnú súčasť koncertných playlistov, ináč by fanúšikovia Yngwieho asi ani nepustili z pódia. Ako hovorí sám gitarový virtuóz, je to „créme de la créme“, ešte spestrený malými improvizáciami. Záverečná „Power And Glory“ španielkou na začiatku pripomína Black Star. Postupne sa však pridajú rytmické bicie, klávesy a elektrická gitara a vznikne z toho inštrumentálny kúsok ako lusk.
Aký je teda verdikt? Doska je viac menej určená pre fajnšmekrov a Malmsteenových obdivovateľov. U tých (aj u mňa, pozn. red.) si bez zaváhania vydobyje čestné miesto v archíve. Ostatných ničím neprekvapí a možno nad ňou mávnu rukou. Ešte pre úplnosť dodám, že „I Can’ Wait“ sa dá zohnať ako samostatné EP, alebo ako súčasť albumu „Magnum Opus“ z roku 1995, ako obyčajne s bonusom navyše.
Aký je teda verdikt? Doska je viac menej určená pre fajnšmekrov a Malmsteenových obdivovateľov. U tých (aj u mňa, pozn. red.) si bez zaváhania vydobyje čestné miesto v archíve. Ostatných ničím neprekvapí a možno nad ňou mávnu rukou. Ešte pre úplnosť dodám, že „I Can’ Wait“ sa dá zohnať ako samostatné EP, alebo ako súčasť albumu „Magnum Opus“ z roku 1995, ako obyčajne s bonusom navyše.
7,5 / 10
Yngwie Malmsteen
- kytary
Mike Vescera
- spev
Mats Olausson
- klávesy
Mike Terrana
- bicie
Barry Sparks
- basgitara
1. I Can’t Wait
2. Aftermath
3. Rising Force
4. Far Beyond The Sun
5. Power And Glory
Attack!! (2002)
Anthology 1994-1999 (2000)
Alchemy (1999)
Yngwie Malmsteen LIVE!! (1998)
Concerto Suite for Electric Guitar and Orchestra in E flat minor, Opus 1 (1998)
Facing the Animal (1997)
Inspiration (1996)
Magnum Opus (1995)
I Can't Wait (EP) (1994)
The Seventh Sign (1994)
Fire & Ice (1992)
The Yngwie Malmsteen Collection (1991)
Eclipse (1990)
Trial By Fire (live) (1989)
Odyssey (1988)
Trilogy (1986)
Marching Out (1985)
Rising Force (1984)
Vydáno: 1994
Vydavatel: Pony Canyon
Stopáž: 23:10
Produkce: Yngwie Malmsteen
Studio: New River Studio, Miami
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.