Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak copak tu dneska máme. Stísněné prostory mezinárodní stanice, zajímavé vzorky z Marsu a šestičlennou posádku poměrně drahých herců. Párty může začít. Nejdříve se trochu seznámíme s protagonisty, ale ne moc, protože stejně tušíme, že se tu bude dost umírat. V tomto ohledu kvituji s povděkem úvodní dlouhé záběry bez střihu na poletující vědce a krásy vesmíru. Gravitaci to připomíná nejen stanicí, ale i hypnotickým záběrem bez střihu, kdy kamera proplouvá stanicí a vy sbíráte první kousky informací o prostředí a postavách, co v něm plují. Jakmile se po úvodním napětí podaří zachytit sondu z Marsu a my zjistíme, že držíme v ruce opravdu první mimozemskou buňku, začne to být zajímavější. Netrvá dlouho a po tom, co do buňky strkáme a pícháme… probudí se k životu. A máme tu emzáka, kterého si pojmenujeme Calvin.
Poslední sci-fi, na kterém jsem byl v kině, byl Příchozí, kde to bylo hodně o komunikaci, což pro Život neplatí v žádném případě. Calvin se s námi nechce moc bavit. Chce růst a k tomu potřebuje krmi. Možná je trochu nakrklý, protože jsme do něj pouštěli elektriku. Takže uniká a zabíjí.
Výtvarně má film skvělá místa, koketující s už zmíněnou Gravitací, nádherné pohledy do vesmíru i vlastnosti, které zklamou. Mnohem klaustrofobnější pocit jsem měl při již legendárním Vetřelci, i když se odehrával na lodi nesrovnatelně větší. Zde by se přímo nabízelo hrát si i se stísněností prostoru, protože stanice velikostí a vybavením má téměř dnešní parametry, ale nějak se to nedaří.
Občas jsem měl pocit, že kdyby postavy vůbec nemluvily, tak by možná udělaly lépe. Druhá polovina filmu se zvrhává v trochu béčkovou vyvražďovačku, kde z jedné buňky je silný, chytrý a žravý organismus velký asi metr, jenž se nám někde pořád schovává. Podobnost s Vetřelcem čistě náhodná. Jednotlivé figury tu ale mezi kvalitní akcí zkouší ve chvílích zoufalství hlouběji filosofovat a zamýšlet se nad životem, což bylo skoro k nepřežití. Jakoby se film najednou přepnul do zcela jiného žánru, který vás v tu chvíli ale vůbec nezajímá. K nepřežití je občas i chování hlavních protagonistů. Od vědců na vesmírné stanici bych očekával trochu inteligentnější reakce, než tu je k vidění.
A výsledek. Je fajn. Film je celkem krátký a až na pár pasáží, kde si vědci nudně povídají o životě a smrti, to celkem jede. To, že scénář dělali lidi, co mají za sebou Deadpoola, je znát hlavně na úplném konci, a to člověka potěší. Nic více, nic méně. Život měl ale našlápnuto na víc, než na variaci již viděného.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.