OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
U Support Underground až donedávna vychádzali predovšetkým české a slovenské thrashmetalové skupiny z tohto tisícročia. Koník nejednej nádejnej bande pomohol zviditeľniť sa, pričom málo sa vedelo o tom, že je dušou hlavne deathmetalista. A s cieľom pustiť sa konečne aj do vydávania kovu znejúceho smrťou teda rozhodil siete. Ako prví v nich uviazli martinskí BLOODCUT, ktorým ale finalizácia debutu trvala tak dlho, že ich na poli smrti predbehli DISCONSOLATE a MORDUM.
Turčianska dvojica sa nakoniec dočkala 14. apríla a my sa v príbehoch zo starého cintorína opäť ocitáme v chodbách času. „The Old Cemetery Stories“ je totiž death metal pre pamätníkov, a to mám na mysli ľudí, ktorí ho začali počúvať v časoch jeho vzniku pred vyše tridsiatimi rokmi, kedy toto označenie žánru ešte ani nebolo extra zaužívané. Rovno napíšem, že ak vás uchvacuje súčasná tvár DM, buď technická, brutálna či nebodaj melodická, atmosférická a podobne, asi sa o počúvanie tejto nahrávky ani nepokúšajte. Možno sa totiž úplne miniete s tým, o čo BLOODCUT ide.
Jedenásť skladieb – sedem nových a ako bonus EP „Remains Of The Deceased“ z minulého roku je návratom do rokov 1988 – 1991, kedy naraz na sile naberala americká (hlavne floridská), britská i škandinávska scéna. BLOODCUT hrajú dokonale staroškolský priamočiary death metal, postavený na rýchlejších i úderných stredných tempách, hnaných vpred bicími síce naprogramovanými, ale znejúcimi prirodzenejšie než väčšina súčasnej hry často naozaj veľkých talentov. Celkové vyznenie nahrávky je temné, zlovestné, prináša spomienky na časy kazetových nahrávok s roztečenými logami a strašidelnými výjavmi na obaloch.
Dali by sa spomínať rôzne polozabudnuté mená, ktoré počas celej kariéry nevykročili za hranice podzemia – aj keď sa nejedno z nich dnes na scénu vracia často aj po štvrťstoročí, lebo „doba si to žiada“, ale možno stačí gitarové i skladateľské postupy BLOODCUT priblížiť k ranej tvorbe DEATH, MASSACRE, BENEDICTION, GRAVE, NIHILIST, TOXAEMIA, ACROSTICHON a podobne. Nepracuje sa tu s ohromujúcimi technickými finesami, naopak mám pocit, že hlavnou zbraňou Martinčanov je ponurá jednoduchosť, drvivosť a celkovo archaizujúce vyznenie. Na prvé počutie ide o poctu fanúšikov starej škole a zvládajú ju dobre.
Hlbší, zrozumiteľný hrdelný vokál občas znie nad linkami, akým by „technik“ mohol vyčítať až primitívnosť, pamätník tam však nájde harmónie, po akých za dávnych čias snoril na burzách, alebo si ich doma na kazety ťahal z CD-čiek z požičovne. BLOODCUT sú tu pre tých, čo za zlatý vek death metalu dodnes považujú začiatok 90. rokov. Pre niektorých to môže byť aj slovenský deathmetalový album roka. Za seba poviem, že som už roky v tomto žánri o kusisko inde, v každom prípade však tento horormi nasiaknutý kus z antikvariátu smrti beriem.
Slovenský príspevok k prebiehajúcemu svetovému revivalu staroškolského death metalu. Veľmi slušný príspevok.
6,5 / 10
1. Opening The Coffin
2. Strange Family Secrets
3. Horrible Experience
4. Left To Rot
5. House Of Blood
6. We Are Zombies
7. Flesh Eaters
8. Cemetery Party
9. Necromarch
10. Still Undead
11. Back From The Dead
The Old Cemetery Storie (2017)
Remains Of The Deceased (2016)
Remains Of The Deceased (EP) (2015)
Vydáno: 2017
Vydavatel: Support Underground
Stopáž: 36:59
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.