OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Plzenskí LAID TO WASTE sú tu po dvoch rokoch s druhým dlhohrajúcim albumom a je to vcelku tvrdý orech. Nie preto, že by to bol nejaký divný, nestráviteľný či nevydarený materiál, akurát že po tom, čo som napísal o ich debute „Counterattack“, je vcelku problém vymyslieť niečo nového o aktuálnej nahrávke česko-americkej štvorky. Skladby – je ich osem, vrátane inštrumentálky „Bell Of Return“ – sú pochopiteľne nové, LTW sa držia svojho zvuku i grafických nápadov z dielne Profikomiks, je teda jasné, že svoju tvár našli a držia sa jej.
To isté po hudobnej stránke, žiadne veľké zmeny, a vlastne načo, čo bavilo na debute, baví aj tu. LAID TO WASTE hrajú hudbu, aká u mňa pred takými tridsiatimi rokmi bodovala naozaj vysoko a ako sa zdá, jej odkaz úspešne žije dodnes. Skupina okázalo neberie na vedomie beh času a obracia sa do 80. rokov, v ktorých by mala veľkú šancu zažiariť, ak by vtedy vyrukovala na tej hráčskej a zvukovej úrovni, akú predvádza dnes. LTW nehrajú moderne, objavne, nechcú tvoriť nový žáner či nebodaj dejiny, „iba“ hrajú dobre a štýlovo vybrúsene.
Na „Mental Decay“ znie osemdesiatkový speed/thrash metal, nabitý energiou, chytľavými melódiami i dramatickými harmóniami. Do osemdesiatych rokov vás vrátia podobne autenticky ako ACID FORCE, ocitnete sa v dobe, kedy za oceánom burácali NUCLEAR ASSAULT, HIRAX a tak z diaľky možno aj MANILLA ROAD, a v Európe – konkrétne v NEMECKU – svoj vlastný útočný ksicht predvádzali LIVING DEATH, DEATHROW či PARADOX. LAID TO WASTE stavajú skôr na svižných, rýchlych tempách, ale v porovnaní s KREATOR, SODOM alebo SLAYER nie sú takí tvrdí a drviaci.
Väčší dôraz kladú na chytľavosť, pesničkovosť a melódie – tu vyniká napr. v poradí šiesta vec „The Strangler“, v ktorej sa rýchlovky striedajú so skoro zádumčivými melodickými pasážami. Agresívne nárezy tak trochu rozjasňujú či zušľachťujú bohato využívané Blackwildove melodické sóla a celkovo hudba zaimponuje skladateľskou istotou a vybrúsenosťou síce nie zložitých, komplikovaných a navrstvených, ale zato úderných a účinných riffov. Pre žáner typický vykričaný, jedovato zaťahujúci vokál sa tu a tam úspešne pustí aj do „heavy“ výšok a sádže texty plné vojny, násilia, bolesti tela i ducha a deštrukcie. Ako celok táto nahrávka iste pohne srdcom každému, kto ešte stále kdesi „archivuje“ svoju prastarú riflovku z čias metalovej mladosti.
„Nová generácia starého metalu“ má vydarených zástupcov aj na česko-slovenskom teritóriu. Ak vás baví osemdesiatkový speed/thrash, tak dvojka od LAID TO WASTE by cestu do vašej zbierky nájsť mala.
7,5 / 10
Zdenda Smrťák
- basgitara, vokál
Ryan Mowbray
- bicie
Vojta „Blackwild“ Černý
- gitary, sprievodné vokály
Sky Kobylak
- gitary, sprievodné vokály
1. Reborn
2. Mental Decay
3. The Breaking Wheel
4. Blood Of The Innocent
5. Bells Of Return
6. The Strangler
7. Violence Be The Cure
8. Collateral Damage
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.