OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pro mě možná nejlepší novodobé album ULVER. Vychází ze synthpopu devadesátých let a na rozdíl od většiny materiálů, které vyrostly z této žánrové krabičky, to rozhodně není na první poslech. Vzdoruje líbivosti, co by útočila na první signální, občas zlobí tím, že přidává prvky ambientní nebo lehce noisové, jako třeba v posledních dvou minutách skladby „Rolling Stone“, ale právě to pracuje ve prospěch tohoto kousku. Album „The Assassination Of Julius Caesar“ zraje jak víno, krmím jím hlavu už téměř půl roku a stále se mi nepřejedlo. Pořád objevuji nové věci. Při poslechu v různém rozpoložení vám dokáže umocnit zážitek smutku, radosti, romantiky, melancholie i všednosti.
ULVER udělali úkrok stranou. Dokazují, že se dokáží popasovat s kdejakým žánrem a přežvýkat si ho do své vlastní formy, která je svým způsobem jedinečná. Pokud by DEPECHE MODE pocházeli ze severu, možná by zněli přesně takhle, písničková a čitelnější forma ULVER sluší. Atmosféra, která vždy ULVER provázela je tu také, takže výsledek je jasný. „The Assassination Of Julius Caesar“ je pro mě jedno z nejlepších popových alb tohoto roku.
8 / 10
The Assassination Of Julius Caesar (2017)
ATGCLVLSSCAP (2016)
Terrestrials (2014)
Messe I.X-VI.X (2013)
Childhood's End (2012)
Roadburn (EP) (2012)
The Norwegian National Opera (DVD) (2011)
Wars Of The Roses (2011)
Shadows of the Sun (2007)
Blood Inside (2005)
Svidd Neger (2003)
A Quick Fix of Melancholy (EP) (2003)
1993-2003: 1st Decade in the Machines (kompilace) (2003)
Lyckantropen Themes (2002)
Teachings in Silence (kompilace) (2002)
Silencing the Singing (EP) (2001)
Silence Teaches You How to Sing (EP) (2001)
Perdition City (2000)
Metamorphosis (EP) (1999)
Themes from William Blake's The Marriage of Heaven and Hell (1998)
Nattens Madrigal - Aatte Hymne til Ulven i Manden (1997)
Kveldssanger (1996)
Bergtatt - Et Eeventyr i 5 Capitler (1995)
Vydáno: 2017
Vydavatel: House Of Mythology
Stopáž: 43:44
ULVER jsou géniové. Protože jenom géniové nahrají své první čistokrevné elektro popové 80s album tak, že zní líp a suverénněji než desky kapel, které se v žánru narodily a vyrostly. Caesar je trendy věc, ale tím nejchytřejším
způsobem. Žádná přizdisráčská homage uplynulým dekádám, ale propracovaná, elektrizující nahrávka. Přidanou hodnotou jsou texty. Vzniko album, kde se zvláštně ústrojným způsobem prolíná historie, současnost, vysoké i nízké. Jedna z desek roku.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.