Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Seattleská dvojice BELL WITCH si do názvu vetkla hlavní postavu jižanské legendy a od roku 2010 let stabilně vybrušuje doomový materiál ke svojskému stylu. Ten se nebojí vzletnosti, která hudbu vytahuje z podzemních hlubin a v temnotě nachází trochu světla.
Už předchozí dvě desky „Longing“ (2012) a „Four Phantoms“ (2015) stály na delších kusech. „Mirror Reaper“ naproti tomu přichází se skladbou jedinou (byť pro CD vydání rozdělenou do dvou cca čtyřicetiminutových kusů), monolitem, který je nejlépe vychutnávat v celku a soustředěně. Počasí, které je teď za okny, je pro vychutnání tohohle long-drinku ideální.
BELL WITCH nejsou jako SUNN O))) staviteli architektonických skvostů, které baví opájet se jejich dokonalou stejnoměrností. Jsou spíše sochaři. Rádi pronikají pod povrch, hledají, vrtají a narušují, objevují struktury, původní kámen přetvářejí ke svému obrazu.
Výsledek má mnoho faset. Je beznadějný i vzletně vznešeně krásný, hraje si s poklidnými chorály i řevem hříšníků z pekla. Staví sonické zdi a bourá je čistou melodií, jež ale nefunguje jako soustava tónů, ale celých akordů. Onen mnohovrstevnatý celek však nepůsobí překombinovaně, jakkoliv by to tak ze shora uvedeného popisu mohlo vypadat. Má systém, nikdy to není jen samoúčelné vrstvení nápadů jeden na druhý. Myšlenky a melodie se vracejí, pracuje se hned s několikerými vrcholy i závěrečným katarzním tichem.
Doom, ač to jde trochu proti jeho původní koncepci, nemusí být vždy beznadějný. Nemusí to nutně být hudba, která své už tak depresivní posluchače uvrhá ještě hlouběji do tenat jejich nemoci. Naopak. Může z tohoto vězení povznést. „Mirror Reaper„ je přesně takový.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.