OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přijít dnes v metalu s něčím novým a neokoukaným není už příliš jednoduché. Samozřejmě, už dlouhou dobu tady máme různé žánrové fůze okysličující krevní oběh kovové muziky. Uznale jsme pokyvovali anebo se často i smáli nad mixováním ostrých kytar a motivů z klasické hudby. Anebo v posledních letech se zájmem sledujeme například kapely z blízkého východu, obohacující svojí muziku o orientální prvky. To vše už ale svým způsobem tvoří standardní součást dnes již velmi pestrého ranku metalové hudby. Co byste však řekli na francouzskou kapelu, jež míchá death metal s flamencem a své poselství předává stylově ve španělském jazyce? Může být?
Samozřejme tohle samo o sobě by dnes už na nějakou originální nahrávku nevydalo, ale pozornost to zvládne upoutat bez problémů. Pětice z města Orleáns má k historii už jen díky silnému géniu loci sídla silně spjatého především s minulostí středověké Francie velmi blízko. Tak ani příliš nepřekvapí, že i koncept jejího druhého alba; což je mimochodem vzhledem k dvanáctileté existenci skupiny poměrně neobvyklým jevem, v sobě nese silný nános (ne)dávné historie. Věnovat se však pohnutým dějinám národa Aztéků, na nějž tak krutě dolehly španělské imperiální výboje v letech následujících po objevu Nového světa je však od francouzské kapely tah poměrně překvapivý.
Co však překvapí ještě více, je fakt, že IMPUREZA mají muziku pocházející ze španělské Andalusie velmi dobře zvládnutou. Jejich pojetí mixtury nesourodých prvků neznamená jen jednoduché střídání kontrastů, beze snahy tyto jakýmkoliv způsobem propojovat. Úvodní dvojzápřah tvořící stylové intro, následované klasickou deathovou rubanicí zatím o opaku příliš nevypovídá.„Sangre Para Los Dioses“ je typickou skladbou svého žánru. Rychlá palba bicích, jejíchž tempo se snaží stíhat riffující kytara a tomu odpovídající posazený vokál. Když však v „refrénu“ zazní horkým jižanským temperamentem podbarvená linka, je jasné, že tohle zas tak trivální záležitost nebude.
Francouzi dokázali do svých již tak vysoce nadstandardních smrtících sypaček implantovat větší než malé množství andalusských motivů. Ba co víc, nejedná se o žádné nenápadně vpašované vycpávky. Právě naopak, na mnoha těchto exotických melodiích jednotlivé skladby vysloveně staví. Jakoby se dokonce role místy obracely. Jakoby metal byl pouze, sice stále dosti výraznou, avšak kulisou pro, pravda oproti „originálu“ značně zdivočené, vášnivé flamenco, které své posluchače i navzdory hřmotnému a všudypřítomnému zvuku klasické metalové mašinerie dokáže geograficky i časově přenést do éry střetu španělské dobyvačnosti s kulturou původních obyvatel střední Ameriky.
Death metal však i nadále tvoří základnou a nedílnou součást tvorby IMPUREZA. A nutno říct, že tento by v jejich podání fungoval výborně i bez exotických přísad. Kytarová práce, která se ani při častokráte vysokých rychlostech nevzdává svého důrazu na pečlivost, a stejně tak na více než odpovídající úrovni variabilní bicí dokáží spolu vytvořit pestrý svět brutálních a přesto tolik poutavých momentů.
Skladby jako „Otumba, 1520“, v jejímž refrénu se možná nejlépe povedlo propojit moderní svět death metalu s historizujícím hispánským motivem, či doslova pestrými rytmy a náladami hýřící temperamentní hymna „Leyenda Negra“, místy připomínající počínání takových MELECHESH anebo třebas další kreativní nálož „La Caída De Tonatiuh“ - instrumentální kompozice těsně před závěrem alba dokonale shrnující vše doposud probírané a kompozice, jež zároveň celé desce i propůjčila svůj název, pak působí jako luxusní ozboba již tak kvalitativně dosti napěchovaného počinu.
IMPUREZA dokázali nahrát vynikající (stále) deathmetalovou desku, dokazující, že pro zvládnutí na první pohled nesourodých fůzí je potřeba mít v první řadě skvěle ovládnutý základní (v tomto případě deathmetalový) žánr a mít pochopitelně lepší než elementární povědomí o ingrediencích, kterými se bude míchat. Tohle všechno tato francouzská skupina dokazuje na výbornou, čehož výsledkem je nahrávka, jejíž kvality s dalšími a dalšími poslechy jen rostou.
Francoužští IMPUREZA dokazují, že nesourodé žánrové fůze ještě zdaleka neřekly poslední slovo.
8 / 10
Esteban Martín
- vokály
Lionel Cano Muñoz
- kytara
Olivier Hanoulle
- kytara
Florian Saillard
- basa
Guilhem Auge
- bicí
1. Lamentos De Un Condenado
2. Sangre Para Los Dioses
3. Otumba, 1520
4. El Dorado
5. Abre-Aguas (En la Tormenta de Tlaloc)
6. Leyenda Negra
7. Corazón Al Cielo (Homenaje A Paco De Lucía)
8. Camino Hacia Mictlán
9. El Nuevo Reino De Los Ahorcados
10. Ultimo Día Del Omeyocán
11. La Caída De Tonatiuh
12. La Llegada De Los Teules
La Caída De Tonatiuh (2017)
El Nuevo Reino De Los Ahorcados (EP) (2013)
La Iglesia Del Odio (2010)
Inquisition Demos (demo) (2007)
En El Desierto De La Creencia (demo) (2007)
Ruina De La Penitencia (demo) (2006)
Y Correra Tu Sangre (demo) (2005)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.