OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pro milovníky plnovousů, tlustých strun a zešeřelých nálad to byl opět skvělý rok, což jistě potvrdí častý výskyt jmen jako ELDER, DVNE, LOSS či BLACKFINGER ve výběrech jeho nejzajímavějších nahrávek. Tedy, těch jmen tam bude nepochybně víc, to si jen egoisticky lovím v žebříčku vlastním. PALLBEARER, kteří se svým druhým albem „Foundations of Burden“ vyšvihli na špici silného post-sabathovského doom rockového hnutí, budou zjevně dokonce mnohým topkám panovat. Jejich třetí album „Heartless“ totiž představuje ještě vstřícnější vykročení k posluchačům, kteří si oblíbili těžké riffy, houpavé melodie a zádumčivě notující vokál frontmana Bretta Campbella.
Kapela se uchýlila do studia Fellowship Hall Sounds v rodném arkansaském Little Rocku a na analogový pásek nahrála kolekci sedmi skladeb, o jejíž mix se následně postaral legendární mistr zvuku Joe Barresi (TOOL, SOUNDGARDEN, QOTSA). Výsledek je přesně takový, jaký fanoušci doufali. Sound „Heartless“ má citelnou patinu, robustnost i dynamiku, která burácivým i plačtivým kytarám sluší. PALLBEARER nikam neustupují z vydobytých území. Už otevírák „I Saw the End“ se pustí do řemesla, které tahle parta ovládá nejlíp. Umrlčí linka jedné z kytar, hromový doprovod druhé, rozvážně funerální tempo zvonivých bicí, vysoko posazený Campbellův zpěv, zasněný, zamlžený, přesto naléhavý. Velmi důstojný následovník drtivého openeru desky předchozí.
Celek „Heartless“ vyznívá přesně tak monumentálně skličujícím dojmem, jak se u PALLBEARER sluší a patří. Kontrapunkty stonerově zahuhlaných riffů a melodické kytary evokují ještě širší paletu inspirací než na „Foundations of Burden“ obohacenou o výraznou inklinaci k syrové hymničnosti alternativního rocku („A Plea For Understanding“), melancholické pomalosti post-rocku („Lie of Survival“), komplexnosti progresivního rocku a unikavé psychedelii. V pozadí toho všeho ale zůstává sveřepá metalová intenzita. Tentokrát se mi velmi, velmi těžko dostává z hlavy myšlenka, že arkansaské seskupení místy zní jako PARADISE LOST z alternativní reality, v níž nebyla nikdy přerušená královská linie „Draconian Times“. Třeba v sólovém nástupu „Cruel Road“ je tahle formule dotažená k dokonalosti.
PALLBEARER mají ale daleko k jakémukoli prvoplánovému epigonství. Ano, pro mnohé posluchače bude tahle deska znít opět stereotypně a mdle, ale rozhodně taková při podrobném zkoumání není. Architektura „Heartless“ je kaskádovitá, detailní a vrstevnatá, deska s každým poslechem pootevírá nové perspektivy, psychedelická zákoutí, progresivní lomy zvukových vln a emocionální nuance.
PALLBEARER potvrzují svoji pozici na vrcholu americké stoner/doomové pyramidy.
8,5 / 10
Brett Campbell
- vokály, kytara
Devin Holt
- kytara
Joseph D. Rowland
- basa
Mark Lierly
- bicí
1. I Saw the End
2. Thorns
3. Lie of Survival
4. Dancing in Madness
5. Cruel Road
6. Heartless
7. A Plea for Understanding
Mind Burns Alive (2024)
Forgotten Days (2020)
Heartless (2017)
Foundations of Burden (2014)
Sorrow and Extinction (2012)
Vydáno: 2017
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 59:59
Produkce: PALLBEARER
Studio: Fellowship Hall Sound
Dynamic range: 9 (FLAC)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.