OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Byl jednou jeden král. Talentovaný král, který si své kralování poctivě oddřel a odmakal, takže když usedával na trůn, mohl tak činit s pocitem dobře odvedené práce. Ale náhle nabytá královská pohoda v něm cosi zlomila. Najednou se stal králem, co si jednou přičichl ke slávě, a pak si myslel, že už nemusí do práce chodit skoro vůbec. Že už to navždycky všechno přijde tak nějak samo, když je ten král. Ale to se sakra zmýlil, co říkáte, milé děti?
Hádáte správně, do role krále jsem si dosadil švédské AVATAR, koneckonců oni tak na svém novém albu „Avatar Country“ činí také tak. Zdá se mi totiž, že i tyhle potrhlé metalové klauny, kteří si ještě nedávno mohli nechat zdát o tom, že jako headlineři pojedou severoamerické a evropské turné, na němž se jim kupříkladu dlouho dopředu povede vyprodat Lucerna Music Bar, dostihla pýcha, jež obvykle předchází pád.
Vskutku to není tak dlouho, co Johannes Eckerström a spol. hráli jen před pár desítkami přihlížejících například v Modré vopici, třebaže v té době měli čerstvě na kontě velmi povedené album „Hail The Apocalypse“. Hráli ovšem v plné polní, s plným nasazením, a jelikož se čerpalo především z uvedeného alba, byl to také proto nezapomenutelný zážitek. Ten ostatně nabízí snad každé vystoupení kapely od té doby, jak jsme se mohli přesvědčit třeba na loňském Metalfestu.
A zde zřejmě přichází úhelný kámen těchto dvou momentů. Zatímco se misky kariérních vah Švédů začínají naklánět na tu příznivější stranu, je samozřejmě nanejvýš záhodno je podpořit čerstvým autorským materiálem, který to celé posvětí. Předloňský výlisek „Feathers & Flesh“ to ještě s obrovským přehledem zvládnul, novinka „Avatar Country“ už ovšem v tomhle směru příliš neobstojí. Zda jde o důsledek toho, že byla šita horkou jehlou či že se skupina svěřila plně do rukou producenta Jay Rustona, už nechám na jiných, podstatnější je, že nová albová porce písní zkrátka a dobře nezní příliš přesvědčivě.
AVATAR ve svých nejvýsostnějších okamžicích fungovali (a fungují, abych jim nekřivdil) jako hromosvod rozličných metalových nálad, které dokázali v jednom explozivním celku napumpovat do pomyslného hlukového děla, s nímž pak rozstříleli vše živé v dostřelu. A jedinečný frontman Eckerström se svou výraznou maskou sangvinika se na ten kanón vždy ještě posadil jako pověstná třešnička na dort. Tohle konstatování však pro novinku, která by se po vzoru FLESHGOD APOCALYPSE klidně mohla jmenovat „The King“ (kteréžto slovo naleznete v názvu každé z nových skladeb), až tak úplně neplatí. Na poměry kapely zde naleznete jen velmi málo vysloveně neotřelých a úderných skladeb typu někdejší pumelice „Bloody Angel“ (na nejtutovější z nich bych tipoval „King´s Harvest“, klipovku „A Statue Of The King“ a „King After King“), a naopak, až příliš „zbytečného“, šedivě rutinního materiálu, neumělými pokusy o AC/DC („The King Welcomes You To Avatar Country“) počínaje a jakýmsi komentářem královského vystoupení, stopáží postaveným na rovinu regulérní skladby, konče.
Ani ono ústřední textové „královské“ téma nepřináší bůhvíjaký zásah do středu terče, takže není pochyb o tom, že „Avatar Country“ (s opravdu prapodivným obalem navíc) symbolizuje jakousi krizi středního věku AVATAR, v níž je to veřejně na pódiích zatím všechno v nejlepším pořádku, ale ve studiovém soukromí už to začíná skřípat. Zaplaťpánbů za závěrečnou instrumentálku „Silent Sing Of The King, Pt. 2: The King´s Palace“, která rozmělňuje ty největší škody a posouvá mé hodnocení sice mírně, ale přece jen stále do nadprůměru. Příště už ovšem hodlám být nekompromisní, to si pište.
„Avatar Country“ je produktem jakési krize středního věku AVATAR: ve studiovém soukromí to kapele začíná skřípat.
6 / 10
Johannes Eckerström
- zpěv
Jonas "Kungen" Jarlsby
- kytara
Tim Öhrström
- kytara
Henrik Sandelin
- baskytara
John Alfredsson
- bicí
1. Glory to Our King
2. Legend of the King
3. The King Welcomes You to Avatar Country
4. King's Harvest
5. The King Wants You
6. The King Speaks
7. A Statue of the King
8. King After King
9. Silent Songs of the King Pt. 1 – Winter Comes When the King Dreams of Snow
10. Silent Songs of the King Pt. 2 – The King's Palace
Hunter Gatherer (2020)
The King Live In Paris (Live) (2019)
Avatar Country (2018)
Feathers & Flesh (2016)
Hail The Apocalypse (2014)
Black Waltz (2012)
Avatar (2009)
Schlacht (2007)
Thoughts Of No Tomorrow (2006)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Entertainment One/ Century Media Records
Stopáž: 43:18
Produkce: Jay Ruston
Studio: Summer 2017, Spinroad Studios Lindome, Švédsko
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.