OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Děj s knižní předlohou příliš společného nemá, ale vlastně to vůbec nevadí. Už při chůzi z kina jsem přemýšlel, kdy na to půjdu podruhé. Proč? Ten film má naprosto zběsilý děj a je prošpikován odkazy na pop-kulturu osmdesátek. Věřím, že sem z nich dokázal vstřebat necelou polovinu. Ve finální bitvě vidíte Nindža želvy, Mechagodzilu, Železnýho obra, robota Gundama a mnohé další. Mezi všemi řádí Delorean z Návratu do budoucnosti a nad tím vším hřmí „We´re Not Gonna Take it“ od TWISTED SISTER. vy vlastně nemáte pocit, že se děje něco nepřístojného nebo divného. Dokonce to ani není digi-bordel jako v mnohých jiných filmech. Při tomhle prostě každý skoro čtyřicetiletý nerdorocker musí mít slzy v očích.
Píše se rok 2045. Lidstvem hýbe jediná hra OASIS. Jedná se vlastně o VR MMO RPG, kde můžete dělat cokoliv. Všichni mají avatara a žijí svůj sen ve hře. Hru navrhnul dobrosrdečný introvert, který vyrostl v osmdesátkách na osmibitech a miluje popkulturu osmdesátých a devadesátých let. Po své smrti vyhlásí soutěž o vlastnictví celé hry, která je představena jako nejsilnější socio-ekonomický projekt na zeměkouli. Soutěž spočívá v tom, že do hry schoval tři klíče, které vedou k „easter eggu“.
Samozřejmě se začne odehrávat zběsilý závod o to, kdo klíče najde. Krom jednotlivců jsou ve hře i „klany“ a specializované firmy, které chtějí hru ovládnout a vydělat na tom. Jednou z nich je IOI. Ta zaměstnává tisíce lidí, kteří jsou placeni, aby klíče našli. Stejně tak i mnoho lidí zotročuje, protože i virtuální dluhy se musí splácet.
Více jak polovina filmu se vlastně odehrává ve virtuálním prostoru, protože ten opravdový svět vypadá povětšinou jako smeťák. Film nejen že předkládá vizi toho, kde mohou hry skončit až WOW narazí na virtuální realitu a propojí se sociální sítěmi, ale pokládá si i otázky ohledně bezpečnosti, virtuální identity, toho, zdali je důležitější hrát nebo vyhrát, a vlastně i tu základní. Nakolik hry odvádí od reality. Tyto filosofické črty jsou ale zabaleny do ryzí zábavy, při které vás film nenechá vydechnout.
Hlavní kostra děje je vlastně triviální. Už na začátku tušíte, jak to skončí a nic vás nemá šanci překvapit. Mám pocit, že v posledních letech někdo vytvořil pro podobné děje šablonu. V čem je ale Ready player One odlišný, je to, že se do něj nalilo hodně peněz a je to na něm vidět. Stejně tak v tom, co jsem zmiňoval na počátku. Odkazů na pop-kulturu osmdesátek a devadesátek tu je požehnaně a já si vlastně nevzpomínám, jestli jsem v posledních letech viděl film, kde bych detaily hltal s takovou lačností. Platí tu jednoznačně přímá úměrnost v tom, že kolik toho znáte, tolik moc se budete bavit. Takže ať už máte nakoukanýho Kubricka, znáte osmdesátkový Excalibur, nebo víte, jaké hry vycházely na Atari 2600 – to své si tu určitě najdete.
Akční sci-fi game play s ponaučením. Příjemné překvapení.
8,5 / 10
Vydáno: 2018
USA, 2018, 140 min
Režie: Steven Spielberg
Předloha: Ernest Cline (kniha)
Scénář: Zak Penn, Ernest Cline
Kamera: Janusz Kamiński
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Mark Rylance, Simon Pegg, Lena Waithe, T.J. Miller, Philip Zhao, Win Morisaki, Hannah John-Kamen, Ralph Ineson, Susan Lynch, Clare Higgins, Laurence Spellman, Perdita Weeks, Kit Connor, Simone Kirby, Lynne Wilmot, Blake Ridder, Letitia Wright, Kae Alexander
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.