Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Moje první setkání s tvorbou tohoto britského uskupení evokovalo spíše myšlenky o sezónní hvězdičce, než nějaký příslib do budoucna. To byl s ohledem na další existenci talentovaného souboru z města Milton Keynes však velmi krátkozraký pohled, jenž byl zpočátku nemálo ovlivněn mediální tlačenkou nadějného interpreta, než jeho reálnými schopnostmi. A ty se naštěstí časem ukázaly být jako přinejmenším nemalé.
TESSERACT už mají úspěšně za sebou i období kolem druhého a třetího alba, kdy se definitivně láme chleba a ukáže se, jak na tom ta která kapela ve skutečnosti je. Ačkoliv bych s kolegou RIPem sdílel jeho výhrady k předchozímu albu „Polaris“ z roku 2015, status skupiny jako svébytného hudebního tělesa, dávno se vymanivšího ze stylových stereotypů scény, ze které vzešlo, však bezvýhradně potvrdilo.
Čtvrté album „Sonder“ tak uvádí kapelu směle hledící do budoucnosti, která se zdá být mnohem více otevřená než kdy předtím. Až by se jeden mohl ptát, co má tato hudba ještě společného s metalem? Naštěstí jsme se jen málokdy trápili podobnými úvahami, přesto však nelze opomíjet fakt, že se TESSERACT stále velmi dobře daří proplouvat z tvrdších a natlakovaných pasáží někam až k rozmáchlým ambientním plochám. To navíc zvládají formou velmi přirozenou a naprosto nenucenou.
Zdá se, že definitivní navrátilec do sestavy – vokalista Dan Tompkins je, s ohledem na výkony ostatních, možná trochu nespravedlivě určujícím kritériem k posouzení produkce skupiny. Tedy minimálně s přihlédnutím k faktu, do jaké míry vám jsou po chuti jeho sladkobolné projevy, na kterých TESSERACT staví atmosféru jednotlivých skladeb. Často mám s podobným typem vokálů v tvrdší muzice problém, ne však v případě těchto Britů. Kontrasty stále hojně přítomných hutných kytarových riffů a zbytkové djentové rytmiky s procítěnými vokály fungují velmi účelně a jsou prosty sentimentální přepjatosti.
Sentimentální však ve svém celkovém provedení „Sonder“ je. Album zní často posmutněle až melancholicky (např. „Beneath My Skin / Mirror Image“), což vlastně zůstává poznávacím znamení skupiny na všech jejích nahrávkách. TESSERACT však stále dokáží i náležitě přitvrdit a takříkajíc přitlačit na pilu. Skladby jakými jsou „Smile“ anebo „King“ představují pevné pojítko s minulostí a třebas první jmenovaná by se klidně mohla objevit i na starších nahrávkách. Ta druhá už však jasně symbolizuje ještě otevřenější a ještě experimentálnější přítomnost. Dramatická kompozice, z níž doslova pryští snaha kapely se na malé ploše co nejvíce předvést. To se neděje tolik v rovině instrumentační, byť ta je tradičně v pořádku, ale spíše na poli práce s atmosférou skladby a schopnosti do ní vtěsnat několik žánrových odboček. Mužský sbor v jejím závěru je toho vynikajícím stvrzením.
Škoda, že takto vysokou kvalitu nedokáží Angličané udržet na celé, nepříliš rozsáhlé, ploše alba. Pocity, které se ke mně v některých momentech navracely, bych asi až nudou nenazýval. Trefnější pojmenování je chvilková ztráta koncentrace, která pramení z místy přílišného ponechávání té či oné skladby v klidovém, nebo chcete-li, v onom zmiňovaném melancholickém režimu. Zkrátka registruji pár momentů, kdy se toho děje méně, než by se možná mělo. Celistvosti a sevřenosti alba to možná způsobuje malinké trhliny, ale jeho celkovým kvalitám to zas tolik neubírá. Bez těch bych se bez ostychu odvážil pojmenovat „Sonder“ jako nejsilnější chvíli TESSERACT. Takhle se spokojím pouze s konstatováním, že cesta jejich vývoje je nesmírně zajímavá a lákavá a že se těším, co nás na ní potká příště.
Tleskám a spokojeně kvituji, že stále existují skupiny, které se nebojí jít vpřed. TESSERACT k nim jednoznačně patří, nezahodili sice úplně své kořeny, ale „Sonder" je deskou, na které se dostávají zase o kousek dál. Prohlubují pestrost svých výrazových prostředků, kterou prokázali už na minulé desce „Polaris", a místy až překvapují do jak jemných a zasněných poloh si troufají. A ne jen že si troufají, oni to bravurně zvládají, jak dokazuje například velmi elegantní post-rocková pasáž v „Orbital". Přesto ale skupina neutíká od svých kořenů a umí i pěkně zasekávat ostré kytary do přesně připravené rytmiky. To, co asi nejvíce oceňuji, je skutečnost, že TESSERACT se nepouštějí do žádných instrumentálních exhibicí, ale vše funguje ve prospěch celku, tedy ve prospěch skladech jako takových, které mají svou logiku a náladu. „Sonder" se tak stává po emocionální stránce nejpropracovanějším albem této skupiny.
21. srpna 2018
Rudi
8 / 10
A ja som im to veru zožral aj s navijakom.
Aj tú všadeprítomnú melancholickú náladu v kombinácii s prepracovanosťou každého jedného detailu na tejto skvelej ukážke súčasnej gitarovej muziky. Som hrdým majiteľom limitovanej CD edície, ktorej súčasťou je aj bonusový disk so špeciálnym "in ear" mixom, čiže počúvania nahrávky tak, ako hudbu počujú samotní muzikanti na pódiu.
Keď moderná metalová muzika, tak v roku 2018 určite aj tento album.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.
Zásadní milník švédských black/death metalových dějin. Druhé album SACRAMENTUM z roku 1997 se dočkalo renovace fasády. Dan Swanö odvedl vynikající práci, "The Coming Of Chaos" důkladně vyčistil, devadesátkový "spirit" však zachoval. Má radost nezná mezí.