OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Že toto trio z amerického Savannah nemíní ani letos jakkoliv přemýšlet o revizi svého hudebního směřování, je jasné prakticky ihned, co odezní mluvené intro „A Perfect View Of Absolutely Nothing“. BLACK TUSK už zkrátka mají ten svůj sludgemetalový obhroublý kolotoč na doživotí, to ovšem ale zcela dobrovolně. Veškeré očekávání a dotazy s tím spojené se tedy před každou jejich deskou zredukují pouze na obligátní „Bude nás to zase bavit i tentokrát?“
Odpovím hned úvodem. Ano, bude! Jsou tady ale jisté výhrady, které bych mohl mít k ještě výraznější tendenci k zjednodušování skladeb. Američané zkrátka svůj styl doslova ohlodávají na kost a osobně si moc neumím představit, jak to celé při tomto vývoje dokáže zapůsobit příště. Teď je však na podobné úvahy ale ještě příliš brzy. Proto raději zkonstatuji, že dvanáctka zde zastoupených písní (včetně již zmiňovaného intra) si to skutečně tradičně hrne v hodně nabroušeném a přímočarém tempu.
Že to dokáže znít i skvěle a počertech funkčně, dokáže odpíchnutá nakládačka „Lab Rat“. Jeden rytmický a melodický motiv, během kterého se pěkně prostřídá celá trojice hlasů v kapele je ideálním elaborátem na téma „Nakopat muzikou prdel“. A takhle přesně BLACK TUSK fungují od svých počátků a takhle přesně budou fungovat i nadále. Kde se nedostává až tolika nápadů, tam se vše vynahrazuje vztekem a energií podanými v luxusně zuřivém provedení.
Máme tady sice i nyní pár uvolňujících cvičení, tvořících jen malé plochy jednotlivých skladeb (např. rozjezd ve „Scalped“). Jejich účel je povšechně jasný – nechat nebohého posluchače trochu vydechnout a pak to do něj znovu a ještě více napálit. Na tomto poli jižanská trojice stále dominuje a jen těžko hledá sobě rovného. Z tohoto pohledu by vlastně jakékoliv „vylepšování“ jejich dřevurobecké hoblovačky kytarovými vyhrávkami, byť i zde se jich nakonec pár najde, anebo snaha ji povýšit o „level výše“ byly naprosto kontraproduktivní a ani by moc nedávaly smysl.
Ačkoliv jsem si s touto nabroušenou cháskou už v minulosti zařádil i o poznání více, letošní party mi nakonec po rozpačitém rozjezdu (rozuměj po prvním poslechu) přišla opět v pohodě. Má to grády, má to odpich, hnětá to a kytary hoblují, až lítají piliny všude kolem. Tak o co k***a vlastně jde?
Ne, tady žádné změny nečekejme. BLACK TUSK si jedou stále to svoje hoblovací řemeslo. Letos možná ještě o něco agresivněji a přímočařeji než v minulosti, ale na druhou stranu i tak trochu kolovrátkověji.
6,5 / 10
1. A Pefect View of Absolutely Nothing
2. Closed Eye
3. Agali
4. Lab Rat
5. Scalped
6. Ghosts Roam
7. Ill At Ease
8. Rest With the Dead
9. Never Ending Daymare
10. Orange Red Dead
11. Whispers
12. Burn the Stars
The Way Forward (2024)
T.C.B.T. (2018)
Pillars of Ash (2016)
Tend No Wounds (EP) (2013)
Set The Dial (2011)
Taste The Sin (2010)
Passage Through Purgatory (2008)
The Fallen Kingdom (2007)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Season of Mist
Stopáž: 42:23
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.