PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na amerických REVOCATION lze ocenit mnoho věcí, a jednou z nich rozhodně je uchopení v podstatě provařených metalových ingrediencí a způsobilost z těchto v pravidelných intervalech konstruovat velmi slušné žánrové desky. Je tak v zásadě úplně jedno, kterou si od nich poslechnete jako první a přestože se nedá tvrdit, že se skupina jen tupě opakuje, umí perfektně zamaskovat fakt, že nic moc nového nepřináší.
Zamaskovat asi není ten nejlepší výraz, možná by se hodilo v této souvislosti pronést něco o trénované způsobilosti odpoutat pozornost od, v tomto případě, méně podstatných věcí, mezi které hodnocení progresu mezi jednotlivými deskami rozhodně je. Jejich styl je ve své podstatě dřevní záležitost, uchopena modernějším, více než výrazovými, spíše produkčními prostředky. Zvuk desky je tak ryze současný a, vynecháme-li protentokrát nikdy nekončící debatu na téma přebuzených nahrávek, nebo „loudness war“ chcete-li, zároveň dokonale důrazný a čitelný.
Díky tomu tak album nabídne funkčně vyvážený souběh několika extrémnějších metalových žánrů, nad nimiž ční velmi zkušený, nikoliv však jen rutinní songwriting. Na to mají REVOCATION ještě stále potřebnou munici, kterou tvoří uvěřitelná dávka entusiasmu a schopnost skládat dynamické a našlapané metalové skladby.
Američané mají navíc dostatek sebevědomí na to, aby si mohli dovolit položit všechny trumfy okamžitě na stůl. Startovní nakládačka „Of Unworldly Origin“ nabídne v patřičně nahuštěném programu všechny podstatné znaky jejich pohledu na téma současně znějící metal. Současně znějící, avšak povšechně tradiční a v dobrém slova smyslu i konzervativní. Ono lpění na tradicích se naštěstí projevuje výhradně v důrazu na prověřené postupy jednotlivých zde zastoupených kovových proudů, nikoliv však v nějaké okázalé sebeprezentaci vzývající časy (ne)dávno minulé. V tomto ohledu jsou REVOCATION kapelou stojící oběma nohama pevně ve dvacátém prvním století.
Jak již tomu bylo i v úspěšné minulosti, ani letos se skupina nehodlá vzdát svých vytyčených pozic ve prospěch nepředvídatelného experimentu. Ono proč taky, když tato receptura zahrnující jak deathmetalový tlak a napětí, tak i thrashovou výbušnost a údernost, stále funguje natolik dobře, aby generovala další a další nabušené skladby, ve kterých se stále děje něco zajímavého. Opírajíce se o zkušenou instrumentalitu tak Američané neváhají často překračovat v jejich stopáži pětiminutovou hranici, v případě závěrečné „A Starless Darkness“ pak rovnou o 2 minuty.
Jednotlivá kytarová sóla nejsou jen obligátní a jakoby povinnou výplní, jak se to někdy stává, ale naopak zasahují v pravých momentech, aby trochu uklidnili napětí předchozího děje anebo ho naopak ještě vystupňovaly. REVOCATION totiž zároveň i velmi dobře pracují s atmosférou, která by se souhrnně dala pojmenovat jako „mírně napjatá“. Častokrát ale právě různé příjemné vyhrávky, či vpády poloakustických kytar nasměřují náladu té či oné skladby do odlišnějších, a nuto říci, že i velice oživujících sfér.
Jako celek je „The Outer Ones“ typickým představitelem vzácně vyrovnaného alba, na němž by se daly hledat slabiny jedině poukazem k nepříliš velikému vývoji od jeho předchůdce. Tento aspekt bych si však v tomto případě dovolil považovat za méně podstatný. Album totiž kromě nabídky devíti výborných metalových skladeb zároveň také potvrzuje fakt, že i mnohokrát prověřené hudební postupy dokáží opětovně nabídnout kvalitní nahrávky, a to je, myslím, stále jedna z těch nejpríjemnějších jistot.
Jistota je jistota. REVOCATION na své sedmé desce sotva překvapí, ale pakliže se spokojíte s tím, že to i posedmé a bez nějakých větších revizí funguje více než dobře, není potřeba cokoliv dalšího řešit.
8 / 10
David Davidson
- kytara, vokály
Dan Gargiulo
- kytara, vedlejší vokály
Brett Bamberger
- basa
Ash Pearson
- bicí
1. Of Unworldly Origin
2. That Which Consumes All Things
3. Blood Atonement
4. Fathomless Catacombs
5. The Outer Ones
6. Vanitas
7. Ex Nihilo
8. Luciferous
9. A Starless Darkness
The Outer Ones (2018)
Great Is Our Sin (2016)
Deathless (2014)
Revocation (2013)
The Hive (SP) (2013)
Teratogenesis (EP) (2012)
Label Showcase - Relapse Records (split) (2012)
Chaos Of Forms (2011)
Pull The Plug (SP) (2011)
Existence Is Futile (2009)
Empire Of The Obscene (2008)
Summon The Spawn (EP) (2006)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 48:20
Produkce: Zeuss
Vyborna muzika
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.