OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Do roku 2017 bolo slovo ARAWN hlavne menom kráľa rajského sveta večnej mladosti a blaženosti z keltských waleských mýtov. Od roku 2017 si jeho meno za názov zvolila štvorica hudobníkov zo severočeského Mostu, ktorým v októbri tohto roku vyšiel debutový album. Na zatiaľ skôr neznámu bandu fungujúcu dva roky je to pozoruhodný úspech, za ktorým je cca takýto príbeh: Album „Zrození“ bolo pôvodne k dispozícii len v digitálnej forme, Ďuro Haríň mal však pocit, že by bola škoda, ak by to tak zostalo a ponúkol jeho vydanie na CD.
Máme teda disk s desiatimi skladbami za štyridsať minút a konštatujem, že „Zrození“ si takúto starostlivosť zaslúži. Obzvlášť ako debut nováčikov na scéne fakt solídna vec, dobrá hudba, dobrý zvuk, atmosféra, chytľavé skladby, ktoré nie sú desiatimi variáciami jedného vzorca. Pokiaľ ide o žáner, tak Bandzone píše thrash-hardcore, archívy melodic death metal, kdesi inde bol uvedený aj melodický thrash/death metal. Hard core som tu veľmi nenašiel a ak za melodický death metal beriem veci ako GOD DETHRONED alebo AT THE GATES, tak ARAWN sa o tieto oblasti skôr len zľahka otreli. Pár týchto elementov v melodike a harmóniách je, hlavný vokál je tiež skôr drsnejší, ale celkovo to na „stupnici tvrdosti“ vidím prevažne na thrash metal.
Toto nikoho mrzieť nemusí, ARAWN ho hrajú na úrovni. Prevládajú energické stredné tempá, striedané rýchlejšími témami, možno trochu ako v novšej, do melodiky ponorenej tvorbe KREATOR. Je v tom dosť bojovnosti, ale aj veľa nálad, niekedy až zasnených a často dramatických. ARAWN do nárezov dávajú nálož melódií a používajú čisté, dobre vypracované gitarové linky, takže ich vášeň pre v podstate už „antikvárny“ žáner nevyznieva archaicky. Prakticky každá skladba obsahuje výrazný nosný hudobný motív, vďaka ktorému si ju možno zapamätať. A keďže sa spieva po česky, domácim fanúšikom sa do hlavy ľahko dostanú aj texty.
Tie sú zaspievané väčšinou revanými polohami – čisté tu nie sú – typickými hlavne pre európsky thrash. Často príde na um Mille Petrozza, zabrúsiaci aj do melodeathových končín. Texty sú napísané pomerne zručne, nie sú to žiadne komplikované rýmy, skôr taká klasika, ale nápaditá, a viaceré sú vydarené – od skladby „Krásná mrtvá“, svojho druhu gore „romantiky“ cez mrazivú „Lidice“, kde je súhra hudby a slov naozaj silná, alebo „Můžeš“ či „Tma“, prípadne fantazijné záležitosti „Arawn“ a „Válečník“. Tam, kde sa kapela púšťa do kritiky a politiky, to na druhej strane vyznieva skôr ako prvoplánová agitka z čias dávno minulých, „vytunená“ o alahy, brusely, merkely a ostatné „veľkohrôzy súčasnosti“, ale na celkovo dobrom albume sa pár momentov sťaby zo stredoeurópskych FB diskusií dá rozchodiť.
Milan „Zakk“ Brna
- gitara, vokál
Jirka „Suky“ Suk
- vokály
Tomáš „Hroch“ Vančura
- basgitara
Petr „Viking“ Jebavý
- bicie
1. Zákon jungle
2. Arawn
3. Krásná mrtvá
4. Lidice
5. Můžeš
6. Válečník
7. Tma
8. Krev
9. Vrah
10. Zvuky války
Zrození (2018)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Slovak Metal Army
Stopáž: 40:12
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.