OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po dlouhých devatenácti letech se stylotvůrci vrací s další deskou. Kalifornští veteráni, kteří vyhloubili základy pro pouštní stonermetalové tvrze, nám sice už trochu šednou, nic jim to ale neubírá na radikálnosti, se kterou od počátku devadesátých let definovali spojení těžkotonážních temp a hrubého zrna v kytarovém zvuku. Ani na své poslední desce SLEEP neuhýbají. Změna sestavy, kdy Chrise Hakiuse, jenž nastálo zakotvil v OM, nahradila jiná ikona z podobného ranku - Jason Roader z NEUROSIS, nezanechala vážnějších následků. Po hudební stránce se, ani po té téměř dvacetileté albové odmlce, nic nezměnilo.
Kořeny mají stále zavrtané hluboko v BLACK SABBATH-ovské éře, jen se ubralo na rychlosti a přidalo na obhroublosti. Kdo by čekal něco jiného, byl by blázen. Přísahu na jméno této legendy stvrzují SLEEP nejen tím, jakou hudbu hrají, ale i pojmenováním písniček, kdy předposlední desetiminutovka nese jméno baskytaristy Geezera Butlera.
Instrumentální úvod i závěr také není ničím šokujícím. To už musí bejt, aby Al Cisneros použil mikrofon a když se tak náhodou stane, zjistíte, že jeho hlas je stejně hypnotický jako podlazené riffy, které vámi kolébají. Většinu času dělají SLEEP to samé jako před třiceti lety. Stejnou lenost, jakou mají v poslední době ve věci vydávání desek, mají povětšinou i jejich riffy a když už se pustí do sólování, je to silně zapékací záležitost. Aby ne, když hned druhá skladba se jmenuje „Marijuanaut's Theme“. Pokud se kouknete na to, kdo čím k desce přispěl, tak Al tam krom zpěvu a baskytary má i vodní dýmku. I basa tu má ale místa, kdy hluboko pod táhlým kytarovým monolitem bublá se sólovými ambicemi, ale to se děje pod silnou chlupatou dekou bustrovaných zdí.
V tom, co dělají a jak znějí, jsou mistři. Jejich zvuk ani výraz nestárne, ba naopak, stále je tu zástup kapel, pro které jsou modlou. Deska „The Sciences“ nedělá nic jiného, než že se zarputilostí stále jde ve vyznačených mantinelech, ale mám pocit, že vlastně nikdo by to nechtěl jinak.
Třicet let a neuhnou ani o píď.
7,5 / 10
Al Cisneros
- baskytara, vokály
Matt Pike
- kytara
Jason Roeder
- bicí
1. The Sciences
2. Marijuanaut's Theme
3. Sonic Titan
4. Antarcticans Thawed
5. Giza Butler
6. The Botanist
The Science (2018)
Dopesmoker (1999)
Sleep's Holy Mountain (1992)
Volume One (1991)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Third Man Records
Stopáž: 53:00
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.