OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když v roce 2010 zrušili američtí powermetaloví KAMELOT domácí turné, oficiální zpráva zněla, že se tak stalo z důvodu nemoci. V dubnu 2011 už však bylo jasné, že Roy Khan kapelu opouští. Podle tiskových zpráv dostal spoustu času na rozmyšlenou a skupina jeho přání odchodu respektovala. Pochopitelně se ihned rozjela šeptanda, zda jsou na vině zpěvákovy rozpačité pěvecké výkony z poslední doby, jeho údajné psychické problémy nebo nějaká ta krizička středního věku, každopádně Roy nakonec opustil nejen KAMELOT, ale stáhnul se z hudebního světa úplně a své duševní rány odešel léčit do ústraní na farnost Moss Frikirke.
A Bůh byl s jeho léčbou zřejmě úspěšný, neboť v roce 2018 ho máme zpátky, a to navíc v té nejvítanější společnosti dávného souputníka kytaristy Tore Østbyho, jehož ARK od slibované třetí desky po smrti Randy Covena zřejmě definitivně přešli z fáze hibernace do stádia věčného spánku. Přihoďme basáka Imgara Amliena s bubeníkem Arve Heimdalem a norští CONCEPTION v původní sestavě (myšleno v té, která nahrála všechny dosavadní počiny) mohou dvacet let po svém rozpadu znovu vyrazit s kůží na hudební trh.
Zatím tedy pouze s první ochutnávkou v podobě EP. Ovšem už z ní je patrné, že se navazuje přesně tam, kde v roce 1997 dohrálo poslední album „Flow“. A to může být jak důvodem k oslavám, tak příčinou mírného zklamání u těch, kteří čekali přece jen větší posun v hudebním výrazivu souboru. Pokud jsem se totiž v recenzi na druhý zápis ARK – „Burn The Sun“ zasnil, že přesně takhle by mohlo vypadat další album CONCEPTION, mýlil jsem se.
Všech pět skladeb (plus povinné intro) obsažených na „My Dark Symphony“ se tak nese ve vlastním a nezaměnitelném stylu, který si soubor vymazlil v průběhu devadesátých let minulého století. Díky své jedinečnosti vlastně nemůže zestárnout, ovšem parafráze s minulostí jsou zřejmé hned od prvního tradičně nasekaného riffu „Grand Again“, i když skladba je to jinak příjemná. Stejně jako následující „Into The Wild“ nebo předposlední „The Moment“, v níž se hraje i více rytmicky, ačkoliv samozřejmě Heimdal není Macaluso. Nejsilnější momenty tak skrývá čtyřka „Quite Alright“, která se z jasného rockového rytmu vyklube do parádního refrénu a mrazivá závěrečná titulní píseň, to jsou perly řadící se mezi to nejlepší, pod co se CONCEPTION kdy podepsali.
Obrovský otazník se pochopitelně vznášel nad pěveckou formou Roye Khana, ale na tuhle otázku Temná symfonie jednoznačnou odpověď nepřináší. Při poslechu je zřejmé, že na zpěvu se efekty nešetřilo, občas člověk v hlase cítí i jakousi větší únavu, ovšem Roy se nepouští do žádných nezvladatelných akcí a typických výšek dosahuje s poměrnou jistotou. Jenže známe to, studio dneska dokáže zázraky, takže s definitivními soudy počkejme na živá vystoupení.
Nechápejte mě špatně, z comebacku CONCEPTION mám obrovskou radost a celá pětice regulérních skladeb se rozhodně nemá zač stydět. Jen jsem asi čekal něco o maličko víc ARKovštějšího.
Bodové hodnocení u EP si sice odpustím, s delším odstupem ale nakonec rád přiznám, že dobrý pocit z nového materiálu se přese všechno vyřčené dostavuje a roste každým dalším poslechem. Tak snad dojde i na další nový materiál.
1. Re:Conception
2. Grand Again
3. Into the Wild
4. Quite Alright
5. The Moment
6. My Dark Symphony
State Of Deception (2020)
My Dark Symphony (EP) (2018)
Flow (1997)
In Your Multitude (1995)
Parallel Minds (1993)
The Last Sunset (1991)
CONCEPTION povstali z mrtvých. Jedna z nejsvébytnějších metalových skupin devadesátých let znovu na značkách!
Pre mna onrovske prekvapenie a radost pocuvat novy Conception. Mini albumu nieje absolutne co vytknut len trosku nechapem ze preco na Dark Symphony nie je aj skladba Feather moves a je len na singly, ved to mohlo mat uz vyse 32 min a zlozit este jednu skladnu a mame plnohodnotny album.....ale nevadi pretoze DS sa podaril. Grand Again mi hned navodil atmosferu posledneho opusu Ark Burn the sun.....Ostbyho rukopis!!!!! Naj moment je pre mna skladba The Moment-tato fenomenalna vec je proste nieco neskutocne nadherne, Celkovo album posobi neskutocne vyrovnanym dojmom. Roy Khan sa vratil ako King!!!!!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.