Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Doba a stále dostupnější možnosti domácího nahrávání přejí dílkům, které si sama vymyslí, řídí a následně i obstará jediná osoba, takže nám různé oneman projekty bují jako ty příslovečné houby po radioaktivním dešti. I „Birth Of The Marvellous“ spadá do škatulky sólových jízd, když pseudonym SERMON tady zaštituje nejen název celého projektu, ale rovněž skrývá i alter ego ústřední postavy, která si tak drží odstup a s odhalením pravé identity nespěchá. Nu což, takových tajnůstkářů už tu bylo.
Důležitější, než personálie, je ale samozřejmě hudba. A pokud dáte na první dojem, v případě SERMON vám na mysli nejspíš vytane švédská KATATONIA. Podobná barva hlasu mistra Sermona dá totiž nejednou vzpomenout na Jonase Renkse, a ať už šlo o záměr, nebo jen podobně „stavěné“ hlasivky, ta podobnost je místy až zarážející.
SERMON můžeme zařadit do aktuální škatulky jakéhosi neoprogresivního metalu, který z nedávno recenzovaných skupina reprezentují třeba takoví SOEN. Kritici mu vyčítají větší chladnost, sterilitu a rozvláčnost, která před lámáním lichých rytmů staví do popředí spíše práci s atmosférou, každopádně si stačí představit zjednodušený hudební model, jehož základní pilíře podpírají třeba TOOL nebo PORCUPINE TREE, a jsme doma.
Tolik zjevná inspirace, teď zbývá posoudit, jak se s ní lebkoun Sermon popasoval. Vzhledem k tomu, že ke spolupráci přizval bubenickou mašinu v podobě Jamese Stewarta (VADER a další), dostala sice představa jednočlenného projektu drobnou trhlinu, na druhou stranu však bylo postaráno o pěkně výživnou bubenickou složku. A to se v téhle hudbě počítá trojnásobně.
Strojový dusot a skandované sbory navodí pocit totalitní beznaděje a rámují album v úvodní „The Descend“ i v závěrečné „The Rise Of Desiderata“. Žádnou procházku růžovým sadem ale nečekejte ani v ostatních skladbách, neboť produkční dohled Scotta Atkinse (mj. CRADLE OF FILTH nebo GAMA BOMB) dodává všemu temný spodní proud a zvláštní pnutí, které celku nesmírně sluší. Příběh, k němuž Sermona vyprovokovala diagnóza rakoviny jeho otce, by ani žádné veselí nepřipustil. Vážné myšlenky vyžadují mrazivý doprovod.
KATATONIA je nejvíc cítit v obou „pomalých“ kouscích „The Drift“ a „Chasm“. Tam už registrujeme i podobně vedené frázování, na druhou stranu jsou obě věci povedené a alespoň mírně odlehčí jinak veskrze depresivní atmosféru. V případě první jmenované jde navíc i o nejhitovější položku alba a takový středobod celého díla. Co by za podobnou pecku současná KATATONIA dala.
Ač tedy SERMON postavil svůj debut na jinými již vytýčeném území, pohybuje se zde s grácií, a díky šikovnému kličkování mezi inspiračními zdroji umí být přesvědčivý a silný. Původní myšlenky o zdatném plagiátu bez další přidané hodnoty tak škrtám a s úžasem přistihuji sám sebe, že „Birth Of The Marvellous“ točím znovu a dokola. Kopírka sem, kopírka tam, tohle album je dítko, které tatínek vypiplal a má se setsakra čile k světu.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.