OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dnes vám povím takový malý příběh, který se datuje k červenci roku 2006. Byly asi dva týdny od koncertu alternativně zmýšlejících polobůžků TOOL, když jsem jejich jméno s přebalem té doby čerstvé řadovky „1000 Days“ objevil na plakátu v pražském metru. To jméno jsem již v minulosti zaregistroval, věděl jsem však pramálo jakou skvostnou, osobitou a vysoce návykovou hudbou se prezentují. A tak jsem se po pár námluvách velmi brzo zařadil do zástupu věrných fans. Nikterak mě nemrzelo, že jsem nestihl pražský koncert, tušil jsem, že se Maynard se svým ansámblem brzo vrátí a já budu připravený na značkách. Tou dobou jsem ani netušil, jak dlouhé a útrpné nakonec čekání bude.
Třináct let. Lokalitu konání jsem zvolil pro jihomoraváka dostupnější Vídeň. Však v matičce stověžaté se po vstupenkách ledva zaprášilo a podobně lační byli i sousedé z blízkého jihu. Přestože jsem učinil lov v hodině spuštění předprodeje, bylo to jako vlítnout do Kauflandu s tlupou důchodců ve snaze ukořistit máslo v akci. Celý orosený jsem se cítil jako po celodenním okopávání suchem zbídačelého vinohradu, nicméně se zadařilo a již jen stačilo doufat, že veškeré očekávání, ztracená trpělivost s vyhlížením nového matra a v neposlední řadě tuze vybojované místo v hledišti bude vynahrazeno výjimečným zážitkem.
Dost bylo omáčky, jdeme na věc. TOOL měli předjezdce, ale o něm zde nebude řeč. Místo jeho sledování jsem se procházel v útrobách haly, pojídal bratwursty a okoukával merch kapely. Vše podstatné se začalo dít před devátou večerní, kdy za mohutného aplausu samotnou show odpálila titulní skladba z přelomové desky „Ænima“. I po třiadvaceti letech má tato píseň ohromný náboj, který o to příjemněji probíjel právě v živém provedení. Bez jediného muknutí se pokračovalo na hitové vlně skladbou „The Pot“ a poté památným dvojzápřahem „Parabol“ a „Parabola“.
Naprosto hypnotizován jsem si až v tuto dobu uvědomil, že více vnímám brumlající basu Justina Chancellora a neuvěřitelnou hru na bicí fenomenálního Danny Careyho, než lehce zastíněnou kytaru Adama Jonese. Ta se více do popředí dostávala především v ambientních pasážích, kde zvuk dosahoval dokonalosti. Celkově ho lze hodnotit pozitivně. Pominu-li prvotní malé kolisání, měl po většinu doby správný důraz, nepostrádal dynamiku i čistotu projevu. Radost dělal i pohled na stage. Statická, nemluvná a do svých pocitů vnořená čtveřice pochopitelně kladla velký důraz i na podmanivou vizuální stránku tvořenou z dodnes nepřekonaných klipů. Každý, kdo čekal, že se divoce ustrojený Maynard ukrývající ve stínu vedle bicí soupravy, vydá na střed pódia a zaujme pozici frontmana, musel záhy pochopit záměr kapely vše podřídit hudbě jako celku a nevyrušovat jakoukoliv pózou či nepatřičností. Však se TOOL i velmi tvrdě vymezili proti jakémukoliv focení, natáčení a dokonce moshingu, aby si všichni, kdo přišli za hudbou, přinesli domů co nejsilnější vnitřní prožitek. Ten kulminoval v nádherné kompozici „Schism“, která se v prostřední části zrychlením a přitvrzením dostala do řádných otáček, a vrcholil rytmickou riffojízdou „Jambi“.
Zhruba v polovině koncertu zazněly nové skladby „Descending“ a „Invincible“. Obě stojí na pevných základech kapely, nervní rytmice, hypnotické atmosféře a snovém vokálu páně Maynarda. Kdo tedy doufal, že po třinácti letech mlčení přesune kapela své skladatelské teritorium a vydá se opět posouvat hranice hudby jako takové, bude zřejmě zklamaný. Výrazový svět TOOL je však natolik velký, pestrý a v mnoha ohledech stále neprobádaný, že to vlastně nevadí. Navíc to nevypadá na žádný provar. Prezentované skladby procházející několika fázemi, klidnými, téměř meditativními, s následnými dramatickými zlomy, patřily k vrcholům setu. Na novou desku tedy rozhodně radno se těšit.
Jestli bych si měl hrát na kritika a za každou cenu hledal nějaké pihy na kráse, byly by snad jen dvě. Tou první absence „Right in Two“, nejlepší skladby TOOL. Tou druhou patnáctiminutová pauza, která možná potěšila pivem naplněné močáky a dehtem neukojené kuřáky, nicméně tím přerušila show v momentě, kdy nejvíce gradovala. A kdyby po krapet nadbytečném bubenickém vystoupení nepřišla strhující „Vicarious“, kdo ví, jestli by se stihla včas dostat do stejných kolejí.
Jinak však TOOL splnili veškerá očekávání – jejich koncert nebyl jen o muzikantské preciznosti, byl pravou a nefalšovanou emocionální bouří. Byl silným zcela unikátním zážitkem, který zprostředkovaly čtyři zcela rovnocenné osobnosti, čtyři unikátní součásti, na pódiu tvořící celistvý a nezničitelný Nástroj. Jeho dítkem je hudba, stojící mimo čas i prostor. Troufám si tvrdit, že živá prezentace TOOL nemohla zklamat nikoho.
Setlist: Third Eye Intro, Ænima, The Pot, Parabol, Parabola, Descending, Schism, Invincible, Intolerance, Jambi, Forty Six & 2, CCTrip, Vicarious, (-) Ions, Stinkfist
Fear Inoculum (2019)
10000 Days (2006)
Schism/Parabola (2005)
Lateralus (2001)
Salival (CD/DVD) (2000)
Ænima (1996)
Undertow (1993)
Opiate (1992)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.