OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Technici ze Santa Fe přicházejí po deseti létech s druhým řadovým albem, které si rozhodně zaslouží pozornost všech fanoušků náročnějšího death metalu. Deska je oproti jejich debutu měkčí, preciznější a prostá grindcoreových elementů. Kvarteto se vydalo vstříc mnohem progresivnějším vodám a výsledek často zní jakoby ultratechničtí BRAINDRILL narazili do německých progerů z OBSCURA. Místy slyším odkazy na staré NOCTURNUS.
Deset let vývoje je tu znát. FIELDS OF ELYSIUM hráčsky vyspěli, což dávají rádi na odiv. Ubrali na síle, zuřivosti a temperamentu a přidali na aranžérské i hráčské ekvilibristice a přemýšlivosti. Celkový zvuk je mnohem měkčí, velmi často se obě kytary proplétají ve vyhrávkách, drtících arpeggia, a baskytara se silně prosazuje lehce zbustřeným zvukem, jenž má ale ve svém základu charakter medových odstínů. Místy se FIELDS OF ELYSIUM přepínají do až jazzrockových nebo poprockových poloh, jimiž se snaží materiál provzdušnit. Dělají to často tak, že se instrumentální nález zlomí do zdrženlivé melodické pasáže, kterou provázejí melodické vokály.
Velmi často ale budete mít pocit, že jednotlivé skladby hlavně předkládají technické finesy a umění všech zúčastněných. Celé album je vlastně poněkud přetechnizované, velkorysé a okázalé. Z tohoto elementu jsem byl nadšený při prvních posleších, ale postupem času se začíná jásavost nad předváděním hráčských schopností vytrácet. Je toho tu zkrátka příliš mnoho a po čase je únavné to všechno vnímat. Navíc se dostaví i pocit, že skladby se sice neustále vyvíjí překvapivým způsobem, ale ty fragmenty, ze kterých jsou poskládány, jste už před tím párkrát slyšeli.
„In Ancient Contemplation“ je album, které nabízí progresivní death, co se často ohlídne do minulosti. Vlastně takové současné a svěží intelektuální death metalové retro. A i přes výtky, které jsem zmínil, musím říci, že podobná nahrávka od ne zcela známé kapely mi tu už delší dobu chyběla.
Natlakovaná, progresivní,technická deathovka se stylovými odbočkami například k jazzrocku.
7,5 / 10
Andre Lamoreux
- Bass, Vocals, Synth
Michael Petry
- Drums
Daniel Murphy
- Guitar, Backing Vocals
Quanah Lee
- Guitar, Vocals
1. Papas Perfectas
2. From the Shoulders of Giants
3. The Whip or the Carrot
4. Bedside Dragon
5. Alligator Mountain
6. On the Meeting of Two Eternities
7. Frogs in the Distance After the Rain
8. Asterisk
9. Abstaining the Hive Mind
In Ancient Contemplation (2019)
Unraveling Arcane Dynamics (2009)
Vydáno: 2019
Vydavatel: DIY
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.