OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ačkoliv poslední řadové album „Fuck The System“ vydali v roce 2003, brázdí koncertní pódia dodnes. Ano, řeč je o nejslavnějších skotských punkerech THE EXPLOITED, kteří tímto způsobem provozují to, co mnozí další z někdejších světových stars, tedy vydělávají si na chléb svůj vezdejší, a jejich bohatá hudební minulost je jim k tomu více než dobrým prostředníkem.
Jen v jejich případě je to trošku ošidnější. Není to totiž moc „punk“, abych tak řekl, což může být u punkové skupiny poněkud podezřelé. Otázka ovšem zní, co všechno vlastně dneska může reálně být „punk“. Když za koncert punkové skupiny vysolíte punkovému pořadateli sedmset padesát korun českých (zatímco třeba, ouha, slovenský punkový pořadatel chce za podobnou akci jen 16 EUR), v několikaset hlavovém publiku objevíte jen zlomek postav s klasickým čírem na hlavě a na pódiu napočítáte víc členů ochranky než vystupující kapely samotné, moc „punk“ to doopravdy není. Vlastně ani trochu.
Ale právě proto se na to nejspíš už moc nehraje. A navíc je fakt ten, že při zdravotních obtížích, provázejících šedesátníka Wattieho Buchana minimálně od infarktu, jenž ho postihl v roce 2014 na pódiu v Portugalsku, a způsobujících rozsáhlá odkládání koncertů a turné, je vůbec zázrak, že THE EXPLOITED v rámci „XL“ turné, připomínajícího jejich čtyřicet let na scéně, dorazili v předem ohlášeném termínu a zahráli, a to navíc velmi solidně.
Z předskokanů jsem stihl pouze MAID OF ACE, jak jinak než punkovou dívčí čtveřici z jihoanglického Hastings, jež krom dvou dlouhohrajících nahrávek proslula především klipovým singlem „Bone Deth“, těžícím svého času slušné výsledky na počítadlech shlédnutí na YouTube. Děvčata zahrála syrový, zemitý punk, který sice nejevil známky bůhvíjaké geniality, ale na druhou stranu velmi slušně odsýpal a je fakt, že během jejich setu se žádný fanoušek punku neměl šanci nudit.
Nástup skotské legendy, v níž krom zmíněného frontmana s nepřehlédnutelným červeným čírem působí stále i jeho bratr, bubeník Wullie Buchan, předznamenal zápas bedňáků s plachtou s logem skupiny, kterou na maličkatém pódiu prostě nebylo kde pořádně roztáhnout, a pak už se (za velmi zjevné asistence zmíněné armády ochranky) rozjel pravý nášup á la THE EXPLOITED. Wattie zpočátku působil jako poněkud zalezlý do své vlastní ulity, ale jak koncert pokračoval, bylo vidět, že s každým dalším songem rozkvétá víc a víc. Horko, které se po chvíli zmocnilo celého hustě zaplněného klubu, ho navíc donutilo se svléknout do půl těla, takže po nějaké půl hodině hraní už byste vůbec nehádali, že za mikrofonem stojí ten samý člověk, co na úplném začátku. A protože zbytek kapely působil jako dobře namazaný stroj (obzvláště Wullie dával své party, s ohledem na svůj věk, velmi přesvědčivě), neměl celý ten punkový nářez, přirozeně říznutý HC a metalovou kytarou, slabšího místečka.
Setlist po mě nechtějte, to je v těchto případech jasný úkol spíše pro encyklopediky. Podstatnější bylo, že v rámci nějakých třiceti skladeb zazněl vskutku reprezentativní průřez tvorbou Skotů, v němž si musel přijít na své každý jejich fanoušek, lhostejno, jaké období tvorby kapely raději. A když se během přídavkové „Sex & Violence“ zaplnilo pódium tančícími fanoušky tak, až z toho ochrance oči přecházely, bylo jasné, že přívlastek „staří dobří“ patří k THE EXPLOITED jako sichrhajcka ke křiváku. Tak snad ještě nějaké to studiové album, co vy na to, boys?
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.