OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když se heavy metal začne míchat s crustem, létají třísky. Už v roce 2012 bylo na albu „Damned“ jasné, že nestoři švédského crustu nakročili k trochu neokoukané žánrové odbočce. V době, kdy crustovým světem hýbala jména jako FALL OF EFRAFA, jenž žánr zpomalovala až na hranici bažinatého sludge metalu, přišli WOLFBRIGADE s deskou, která neubírala z tempa, ale naopak přidávala melodie a sólové kytarové výjezdy. Atributy, které na první poslech působily v rámci špinavého žánru cizorodě a rebelsky. Že nejde jen o ojedinělý výkřik do tmy, stvrdilo album „Run with the Hunted“ a cesta k současnému směřování kapely byla zpečetěna.
A jaké že je to směřování? WOLFBRIGADE začali na přímočarou d-beatovou mašinu roubovat melodie a kytarová sóla. Výsledek s sebou nese crustovou obhroublost, přitažlivou melodiku heavy metalu a rock’n’rollový lauf. „The Enemy: Reality“ má plný, valivý zvuk, byť některé kytarové výjezdy odkazují do zlaté éry metalových mániček. S nadsázkou lze říci, že je to takový plesnivý hevík s drtivou silou a punkovým neškoleným chraplákem, který sice intonuje na třech tónech, ale se štěkavou naléhavostí, jež čistý vokál nikdy mít nebude. Další důležitou vlastností WOLFBRIGADE, které se švédi stále drží, je to, že pokud nahodí vrtule, tak neuhnou. Tlačí a jedou stále dál. Žádné zastávky. Žádné zpomalení.
WOLFBRIGADE natočili svých obligátních necelých třicet minut, které byly v rámci posledního směřování kapely vlastně celkem očekávatelné. Pokud se ale na jejich poslední tvorbu podívám z pohledu scény, ze které vzešli, působí svěže a neotřele. Nabírají na hitovosti. Nahrávka je čistější a preciznější, než cokoliv v minulosti. Přelézají ze všech žánrových škatulek, ve kterých kdy byli. V rámci scény jsou jasně rozpoznatelní a přece je naprosto jasné, kde mají kořeny.
Crustový tlak a obhroublost, heavy metalové melovýjezdy a rock’n’rollový lauf.
7,5 / 10
David "Dadde" Stark
- drums
Tomas Jonsson
- vocals
Frank Johansen
- drums
Marcus Psykfall
- bass
1. Sum of All Vices
2. Fire Untamed
3. The Wolfman
4. Hammer to the Skull
5. Narcissitic Breed
6. Nightmare of Wolves
7. Doomsday Dominion
8. Wells of Despair
9. Human Beast
10. Hunt the Hunter
The Enemy: Reality (2019)
Run with the Hunted (2017)
Damned (2012)
Comalive (2008)
Prey to the World (2007)
In Darkness You Feel No Regrets (2003)
Progression/Regression (2001)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Southern Lord
Stopáž: 27:40
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.