OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ELYSIUM v stredných Čechách fungujú od roku 2003, môžem teda pokojne písať o veteránoch scény a pojme, ktorý som registroval, hoci z jeho hudby som tuším zachytil len občas niečo a ani si nuž nepamätám, ako to vlastne znelo. Po najnovšom albume, keď som si potreboval čo – to o kapele naštudovať, ma na archívoch prekvapilo lokalizovanie do groove/thrash metalu. Reku, buď sa ten žáner až nečakane posunul, alebo to majú úplne blbo. Vzhľadom na to, že skupinu založili o.i. členovia dávnej bandy CRIONIC, ktorá s albumom debutovala v roku 1993, to kedysi mohla byť pravda, dnes už by sa ale patrila aktualizácia. Aj preto, aby fanúšikovia predsa len extrémnejšieho metalu neprišli o zaujímavé a kvalitné CD.
Staršie veci v podstate nepoznám a preto môžem len teoretizovať o tom, či k aktuálnej hudobnej tvári ELYSIUM výrazne neprispel príchod nového frontmana. Jarda „Bejv“ Petřík si na scéne urobil meno ako člen skvelej českej odpovede na dianie v USBDM, na ktorú sa nezabúda, DESPISE fakt neboli malá vec. Ešte predtým basoval u deathgrindových experimentátorov GENETIC THREAT a takisto sa nikdy netajil srdcom pre technicky často krkolomnú modernu, math-, -core a djent záležitosti, ktoré tradičnejší metalový sluchový aparát neraz proste nespracuje. Na novinke ELYSIUM tieto vplyvy rozhodne počuť a v spojení s predsa len klasickejším základom ide o netuctový extrémny metalový kotúč.
„The Path Of No Return“ prezentuje ELYSIUM ako nespochybniteľne deathmetalovú skupinu, ktorej hudba v nejednom momente znesie aj prívlastok BDM. Death metal, koreňmi odkazujúci na kadečo od DEATH, BRUTALITY, GORGUTS až po SUFFOCATION, je hraný s dôrazom na prepracovanosť a zároveň na to, aby rezal, tlačil a drvil. Svoje tu robí aj prevažujúci, hlboký, nezriedka skoro kloktavý, ale aj na zrozumiteľnosť dbajúci deathmetalový growl, ktorému kontrujú viaceré vyššie revané polohy, neraz skutočne zúrivé či navodzujúce hrozivú atmosféru. Skladby sú výbušné, náklepové tempá nie sú zriedkavosťou a neraz prejdú do voľnejších úsekov, v ktorých dominujú znepokojivé, nervné disharmónie gitár. Vychutnať si precíznu hru a súhru nástrojov a vokálov pomáha vydarený hutný, priestorový, zároveň ostro vyrezaný, ale hlboký zvuk.
Hudba je takisto postavená na funkčne využitých kontrastoch melódií, metalových sól a djentových či coreových zasekávačiek. Celok vytvára dramatickú, temnú a neradostnú atmosféru záhuby a blížiaceho sa konca. Ak máte radi bohato vrstvený a hrozivý death metal, ktorý zároveň nie že potrebuje, ale ponúka sústredenejšie počúvanie, album je presne vaše vybrané sústo. Ak chcete atmosféru, ktorá síce príjemne zamrazí, ale je v nej aj pár svetlých bodov, tak toto nie. Tu sa žiadna nádej nekoná. Pochopiteľne. Hádam sa veľmi nepomýlim v tom, že temne a veľmi smutno poetický textový koncept sa zaoberá príbehom dievčaťa uväzneného v koncentračnom tábore a tento príbeh sa nemá ako skončiť šťastne.
Veľmi dobrý a svojsky podaný technicky vypracovaný death metal s pridanou hodnotou príbehu, ktorý až bolestivo čerpá zo skutočných udalostí.
8 / 10
Jarda „Bejv“ Petřík
- vokály
Dušan Miňovský
- gitara
David „Adis“ Adamec
- basgitara
Peter Heteš
- bicie
1. Meetings with Angel
2. The Death Without Hope
3. Madness Buried Deep Inside
4. The Black Snow
5. The Way of Expectations
6. Dreaming About the End
7. Blidness of the World
8. The Infinite Reality of Everyday Life
9. Behind the Wires
The Path of No Return (2019)
Chapter I: Beginning of the End (EP) (2016)
Nine Ways to Leave (2009)
Private Hell (2007)
Curiosity (2004)
Demo 2004 (demo) (2004)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.