OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zadáte-li do Google Translate slovo Vananidr a předvolíte švédštinu, kupodivu nedostanete žádný výsledek. Nápověda vás nicméně nasměruje k hindštině a překladač vyplivne výsledek „lesnictví“. Takhle, kapela, která pochází ze Stockholmu a nejspíš používá hindský termín pro práci se stromy… to by se v tom lese jeden ztratil. Ale nevadí, od teď už bude všechno podstatně jednodušší. Ano, VANANIDR je švédské trio (dle aktuální fotky už kvartet, pak že nerostou...), v jehož čele stojí multiinstrumentalista Anders Eriksson. Vyrostlo na troskách kapely HYDRA a věnuje se ryzímu švédskému black metalu.
Lesníci mají za sebou tři zasazené stromy, z nichž ten předposlední, košatý dub „Road North“, vyrašil jen před několika měsíci. O to větší překvapení, že kapela neotálí a nedlouho poté sází do černozemě žalud s názvem „Damnation“. Předchozí řadovku vystihovala inklinace ke střednětempému, folklorní mízou pulzujícímu BM. Tempo se v případě „Damnation“ zase tolik nezměnilo, ale výraz kapely tentokrát tíhne k ryzejšímu a méně transgresivnímu pojetí černého kovu.
V otevíráku „Distilled“ praští do uší příklon kapely k hrubému, údernému rukopisu, který zavání rouhači DARK FUNERAL či pandí rezervací IMMORTAL. Úderný refrén s deklamacemi „With every generation / New force, new energy / Multiplied at birth / New force, new enemy“ by se vyjímal na ranní rozcvičce satanistické sekty a celkově se jedná o ideální otvírák, ze kterého odkapává vztek a odpařuje se síra. To následná eponymní skladba ukazuje, že VANANIDR nerezignují na zálibu v prudkém zpomalení a přechodu do drtivých středních temp. Zároveň ale lehce zosobňuje problém, který s touhle deskou mám. Nechybí tu sugestivní atmosféra, produkce je precizní, nástroje čitelné… ale jako by se kapela nedokázala vyhranit na ose čistota x agrese. Bicí jsou v mixu trochu plaše stáhnuté, což vůbec nevadí u blastbeatových pasáží, ale ve chvíli, kdy se má hudba VANANIDR valit jako ranní mlha po svahu hory, spíš se tak nějak velebně převaluje.
„Hunter“ však nabízí úplně jiný narativ. VANANIDR tady vystupují jako dominantní dřevorubci, schopní tvrdě podsekávat mohutné kmeny a precizně vrstvit tremolové jízdy a robustní riffy. Neskutečná gradace v závěru skladby zní jako kdyby kdosi zkoušel hrát Bacha na ohlodané hrudní koše. „Damnation“ se daří udržovat při relativní čistotě a úspornosti výrazu VANANIDR velkou pestrost. V melodických „Tides of Blood“ vysekne kapela mackintoshovský doomový motiv, v „Reflections“ se vyráchají milovníci pokřivených riffových disharmonií. „Wounds of Old“ je zase parádní kus odlitý z kadlubu toho nejlepšího severského pagan BM; poctivě prosmolená kláda, která vás nekompromisně zválcuje.
Při celkovém pohledu se třetí deska VANANIDR jeví jako zatroleně poctivá prácička, které k výjimečnosti chybí lepší pointa než trochu rozvleklá „Void“ a taky možná subjektivní drobnost v podobě osobitější, ostřejší produkce. Početný zástup fans skandinávské metalurgie ale nad „Damnation“ rozhodně nebude ronit slzy. Z kmene VANANIDR prostě vyrostla další silná větev.
Ve Stockholmu kvete lesnictví a dobrý black metal.
7,5 / 10
Anders Eriksson
- vokály, kytara, basa
Rickard Silversjö
- kytara
Ljusebring Terrorblaster
- bicí
1. Distilled
2. Damnation
3. Hunter
4. Tides Of Blood
5. Wounds Of Old
6. Reflection
7. Void
Damnation (2020)
Road North (2019)
Vananidr (2018)
Vydáno: 2020
Vydavatel: Purity Through Fire
Stopáž: 47:01
Produkce: Anders
Studio: OffBeatStudio, Švédsko
DR: 7
Gear: Pioneer XDP 100R + Audio Technica ATH-M60x
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.