OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Filozofující sci-fi seriál na mě zprvu působil jako trochu rozmáchlá povídka z "Black Mirror". Ambientní tempo, zajímavý vizuál, místy koketující s obrazovým citem druhého "Blade Runnera", a určitá tajemnost, která místy nabírala až Lynchovských rozměrů. To vše bylo opojné, stejně jako občasné násilí, jež přehazovalo žánrovou výhybku někam k thrilleru. Bál jsem se z počátku toho, zdali na konci přijde vysvětlení záhad, a hlavně jestli tím také celý seriál nespadne do nějakého bahna. Bál jsem se oprávněně. Pokud si budete chtít uchovat dobrý pocit, tak se snad ani nedívejte na poslední díl. Nebo alespoň na posledních patnáct minut.
Pojďme ale na počátek. Lily Chanová má ruského přítele Sergeje. Ten prezentuje svůj projekt Forestovi, který je něco jako Steve Jobs v oblasti inovačních technologií. Jeho projekt se týká predikce chování jednoduchých organismů. Forest, jenž řídí velké výzkumné centrum, kterému dominuje socha dítěte, zvedající se vysoko nad korunami stromů, se sice netváří nadšeně, ale nabídne Sergejovi místo v tajemném projektu DEVS.
Odvede ho lesem, kde má každý strom svoji svatozář, na mýtinu. Tady stojí stavba, která by klidně mohla být kosmickým korábem. Uvnitř futuristické budovy je designová laboratoř, kde dělá jen několik vybraných jedinců. Laboratoř zasazená do obrovské krychle uprostřed budovy levituje v prázdnu – což je divné, protože tam mají i záchody a odpad, ale nečouhají z ní žádné trubky.
Háček je v tom, že Sergej se odtud už nikdy nedostane domů. Zmizení začne vyšetřovat jeho přítelkyně Lily a začne zjišťovat, že projekt DEVS, do kterého Sergej nastoupil, je mnohem více, než jen bádání. Dává tak do pohybu sled událostí, které odhalují skutečné motivace Foresta, který projekt vede. Na povrch se derou otázky vývoje a etiky, filozofie, zodpovědnosti, moci a mnoho dalších. Problém celého díla je ten, že tyto témata nedokáže uspokojivě uchopit a zpracovat.
Seriál má pod palcem Alex Garland. Je tvůrcem, režisérem i scénáristou. Ano, ten samý Alex Garland napsal scénář ke klenotům, jakým je třeba "28 dní poté". Možná právě to je problém. Garland tu sedí na příliš mnoha židlích a nemá nad celkem nadhled. Načrtnul tu několik opravdu skvostných linií, ale jako by neměl sílu je dotáhnout zdárně do konce a těsně před cílem to vzdal.
DEVS je seriál, ve kterém jsem při sledování cítil obrovský potenciál. Velký přesah. Bohužel se tvůrce nakonec rozhodl na hluboké otázky najít mělké a poněkud plytké odpovědi. Velká škoda. DEVSu by nesmírně pomohlo uchovat si některá mystéria a nesnažit se je vysvětlit.
7 / 10
Vydáno: 2020
USA, 2020, 8 h (Minutáž: 8 x 60 min)
Tvůrci: Alex Garland
Režie: Alex Garland
Scénář: Alex Garland
Kamera: Rob Hardy
Hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury
Hrají: Sonoja Mizuno, Nick Offerman, Alison Pill, Zach Grenier, Cailee Spaeny, Stephen McKinley Henderson, Karl Glusman, Jefferson Hall, Linnea Berthelsen, Georgia King, Jung Sun den Hollander, Brian d'Arcy James, Aimee Mullins, Janet Mock
Střih: Jake Roberts
Scénografie: Mark Digby
Kostýmy: Guy Speranza
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.