OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
K nenadálým hudebním objevům, obzvláště těm hned vydávajícím u velikého labelu, bývám většinou velmi obezřetný. Spíše než léty nabité zkušenosti hudebního posluchače, obyčejná logická úvaha napoví, že z neznáma se objevivší komety s nepříliš dlouhou historií jen těžko dokáží hlasitěji promluvit do dění na hudební scéně. S výraznou podporou silného vydavatele se může podařit i komerční úspěch, ale čas nakonec sám ukáže, jak to s kvalitou tvorby takové kapely bývá.
Podobné úvahy nešlo vytěsnit ani při prvním setkání s americkými IRIST, o jejichž existenci nebylo doposud příliš mnoho informací. A najednou tady máme debutové album a rovnou na značce Nuclear Blast. Když však odmyslím pouze negativní konotace, nezbývalo než věřit, že i nějaký jiný než ryze komerční důvod k jejich anganžmá mít vydavatel musí.
A ten se objasní hned po první poslechu alba. Příjemným překvapením se totiž záhy ukázala být právě hudební produkce této pětice z Atlanty. Na různých místech se lze dočíst o inspiračních vlivech jako GOJIRA, CULT OF LUNA anebo dnes již nefunkční BURST. S tímto se dá vcelku souhlasit, ale mě okamžitě napadla ještě podobnost s dnes již polozapomenutými Kanaďany THREAT SIGNAL, konkrétně s jejich debutem „Under Reprisal“ z roku 2006.
Produkčně i kompozičně lze lehce vystopovat mnohé styčné plochy. Navíc i před těmi 14 lety jsme měli co dělat s „last minute“ objevem, který se vytasil s moderně znějící metalovou kolekcí. Vtipné je, že i „Order Of The Mind“ zní v roce 2020 moderně, přestože v zásadě nenabízí nic neotřelého, jen a pouze shrnuje povětšinou letité poznatky na poli metalové hudby.
A tyto shrnuje nanejvýš přesvědčivě. Ostrý rozjezd úvodní skladby „Eons“ jasně stanoví pravidla následujících více než 40 minut a zároveň rozestaví pevné mantinely. Ty definují vskutku masivní zvuk kytar a v mnoha momentech „nahallovaný“ vokál, pumpující ještě více energie do již tak vysokonapěťových refrénů. Produkčně však jako celek nahrávka sedí výborně. Ona snaha o momumentální zvuk není přehnaná a nikterak rušivá s ohledem na snahu znít hlavně jako syrová a autentická metalová kapela.
IRIST se navíc ukazují jako zdatní skladatelé, schopni do ostré muziky vtěsnat něco jako chytlavé refrény („Burning Sage“, „Creation“). V tomto ohledu se mi právě nejvíce evokují vzpomínky na již zmiňovanou nahrávku kanadských THREAT SIGNAL. Tady ale zase veškerá podobnost může skončit, neboť v případě těchto Američanů lze přeci jen hovořit o méně prvoplánové a více promyšlené a komplikované produkci.
Podporou pro toto tvrzení nechť je například skvělá skladba „Severed“, která na poměrně skromné ploše necelých 4 minut plně odhalí všechny přednosti skupiny. Chytlavý riff, podmanivá ústřední linka, sugestivní atmosféra a monumentální refrén. Pořadové číslo 3 v playlistu alba také definitivně potvrdilo, že natlačit tuto kapelu pod světla ramp nebyl zas tak úplně marný nápad.
Další průběh alba už pak víceméně udrží nastavenou laťku, byť časem už přeci jen proplouvá na povrch jistá absence osobitosti této debutující kapely. Ta se však ukazuje být toliko jediným významným nedostatkem počertech nabušeného a neskonale odsýpajícího alba, které se prostě skvěle poslouchá. Asi v tuto chvíli nemá cenu příliš řešit, jestli tohle může skupině zafungovat i napodruhé. Když se jí povede nejeden progresem načichlý prvek z kategorie nesmělých náznaků („Harvester“, „The Well“) přetvořit v definující faktor své tvorby, bude to jen dobře. V kombinaci se schopností účelně namíchat brutalitu s melodikou by se mohly dít věci vskutku neslýchané.
Explozivní debut amerických IRIST, kteří se objevili doslova ze dne na den. Nahrávka, které možný chybí více osobitosti, tento nedostatek však nahrazuje kvalitním řemeslem a velice dobrým songwritingem.
7,5 / 10
Rodrigo Carvalho
- vokály
Adam Mitchell
- kytara, vokály
Pablo Davila
- kytara
Bruno Segovia
- basa
Jason Belisha
- bicí
1. Eons
2. Burning Sage
3. Severed
4. Creation
5. Dead Prayers
6. Insurrection
7. Order of the Mind
8. Harvester
9. The Well
10. Nerve
Order Of The Mind (2020)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.