OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Za celým projektem XYTHLIA stojí třiadvacetiletý hudební autista z Minnesoty jménem Nick Stranger. Celá deska „Immortality Through Quantum Suicide“ je pro mě takovou milou, téměř nostalgickou vzpomínkou na dobu, kdy se na hranici technické deathmetalové scény, grindcore a chaotického hardcoreu vylíhlo značné množství mathmetalových spolků, které se snažily v nesmlouvavé rychlosti zauzlovat co nejvíce mozků. XYTHLIA hraje právě na tuto strunu. Cítím v ní odkaz na pozdně devadesátkových ikon, jakými byli například BOTCH, a to jak hudebně, tak i myšlenkově.
Nick Stranger má přes svůj velmi nízký věk na pažbě celou řadu zářezů. Ať už jde o podivínské atmo-blackmetalové nerdy ASHBRINGER, co začínali jako one man projekt (podobně jako XYTHLIA), případně kapelu NO HEROES, další one man show nazvanou DEPARTURE EXPERIMENTS nebo asi pět dalších kapel/projektů, kterými prošel/prochází. Jeho stylový záběr, talent na skládání i instrumentální schopnosti zvládat na velmi slušné úrovni hned několik nástrojů budí údiv. To, že navíc vystudoval Performing Institute v Minnesotě a zvukové inženýrství na konzervatoři, jednoznačně podtrhuje, že to s hudbou myslí naprosto vážně.
Už první skladba alba, minutová „Death Unyielding“, přesně definuje bestii, se kterou máme co do činění. Přibíjecí kopáky, vrzavé kytarové sjezdy, minutová stopáž a na konci nosná melodická linka. Nick kombinuje riffové bouře, melodiku, brutální přístup a nezastaví se ani přes noisecoreovou špínou. Přitom je silně znát, že má vše téměř pedantsky pod kontrolou. Hraje si s počty, technikou i se silnými melodickými motivy, jež drtí na fragmenty a ty pak znovu lepí dohromady. Současně ví, kdy má nechat posluchače oddechnout a neúprosný tlak povolit. Navazuje tak na nejlepší tradici kapel, jakými byli například PSYOPUS nebo THE TONY DANZA TAPDANCE EXTRAVAGANZA. Oproti zmíněným ale materiál mnohem více zahušťuje grindovou neurvalostí a špínou, což je mi ještě o chlup příjemnější.
Ještě si dovolím upozornit na jednu věc. Stranger si to všechno složil, nahrál, smíchal, zmástroval. Další osoba, která se podílela, je Carlos Agraz z The Art of Asty, který se postaral o obal. Pokud vám tu nějakou dobu chyběl technický nálet na pomezí matematiky, technického death metalu a grindcore, tak tady je jeden z hlubin vytažený objev, který rozhodně stojí za to.
Překvapení měsíce. Poctivá mathmetalová řezničina.
8,5 / 10
Nick Stranger
- vše
1. Death Unyielding
2. To Defy Inevitability
3. Initiation: Void
4. Tachyon Malnourishment
5. Antidream
6. Ablation of Subconscious
7. Flesh Prison
8. Post-Ironic Indoctrination
9. Schrödinger's Foreskin
10. The Eye Bath
11. Mutagenic Growth
12. Fester in the Nether
Immortality Through Quantum Suicide (2020)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.