Je to pár měsíců nazpět, co se tu kolega Darkmoor v shoutboxu rozplýval nad čtvrtou řadou jistého seriálu a psal o něm, že „je to jízda“. Kladné reakce jsem zaznamenal i od ostatních v redakci a dokopal jsem se díky tomu k rozkoukání první série. Minulý týden jsem dokončil čtvrtou, závěrečnou doufejme, řadu a po celou dobu hledal onu „jízdu“. Dovolte mi podělit se o pár poznámek, které jsem při hledání učinil.
Abych vás uvedl do kulis, ve kterých se budeme pohybovat, tak tu máme rok 871 a vlády nad královstvím Wessex se ujímá Alfréd Veliký. Seriál nějakým způsobem reflektuje celou dobu jeho vlády a následně i první etapu vlády jeho syna Eduarda I. Anglie se v tu dobu potýká s nájezdy vikingů a na to odkazuje i hlavní postava příběhu, kterou je Uthred z Bebbanburgu. Mladý muž, původem anglický šlechtic, který byl ale díky vrtochům osudu vychován vikingy.
Předlohou seriálu je románová série od spisovatele historických románů Bernarda Cornwella a nedokážu posoudit, nakolik je filmové zpracování přesné, protože jsem ho nečetl (a budu rád, pokud se tu najde někdo, kdo knihy četl, aby případně zanechal názor). Pokud se seriál předlohy drží, tak musím s lítostí říci, že Cornwell je historik level Vlastimil Vondruška, protože krom několika základních kontur se tu moc dějepisných věcí nedozvíte. Mnohá fakta jsou pokroucena, upravena, vypuštěna. Od seriálu, který se považuje za historický, bych opravdu čekal něco trochu jiného. Se slzou v oku vzpomínám na patnáct let starý Řím, který používal pro vyprávění historie podobné nástroje. Tedy vytvořil nehistorickou postavu, přes kterou vám dával nahlížet události, jež hýbaly tehdejším světem. Problém tu vidím hlavně v tom, jaký smysl pro fakta a detail „Poslední království“ má.
Mnohé zajímavé události z života Alfréda Velikého tu nemají ani náznak, neřeší se tu ani základní fakta, jako je počet dětí nebo základní reformy, které tato výjimečná postava pro Anglii představovala. V tomto ohledu se, pokud se alespoň trochu zajímáte o historii Anglie, nedozvíte nic nového, a budete jen smutní z toho, jak se tu s historickými reáliemi žongluje a jak seriál pohled na postavu jednoho z největších anglických králů zužuje.
Říkám si, OK. Tak přeci jen, je to Netflix, měl by to být víc dobrý příběh, než video-učebnice. Ale bohužel ani tady člověk moc nepochodí. U postav mnohdy nedokážu rozlousknout jejich motivaci, proč se právě chovají tak, jak se chovají. Velmi často se navíc chovají velmi nelogicky. Takový malý příklad. Zajmete s velkou přesilou malou skupinku lidí, kteří jsou vám nebezpeční a chcete je zabít. Co uděláte? Samozřejmě je necháte s jen dvěma vojáky zemřít nepravděpodobnou smrtí uprostřed lesa a se zbytkem armády odjedete pryč. A pak se divíte, jak to jen mohli přežít. Většina příběhu je pak o tom, že Uthred z Bebbanburgu lavíruje a přebíhá z jedné strany barikády na druhou, a to je série za sérií čím dál tím úmornější, byť si každá ze čtyř sérii drží nějaké specifické téma. Ten základní příběh je ale stále stejný.
Moc dobrá tu není historie, není tu ani dobrý příběh, tak tu alespoň bude naprosto famózní výprava a velkorysost výpravy? Pokud probíhá válka nebo bitva, tak má téměř vždy parametry bojůvky o maximální kapacitě pár desítek vojáků, což u bitvy, u které víte, že padly tisíce lidí, trochu zamrzí.
Co nám tu zbývá. Charismatické postavy? Ne. Prokreslené postavy? Dechberoucí akční scény? Ne. Dramatičnost? Ne. Zajímavé dějové zvraty? Ne. Čím více o tom přemýšlím, tím méně chápu vysoké hodnocení na CSFD a stále jsem neobjevil tu „jízdu“, kvůli které jsem to rozkoukal.