OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dlouholeté přátelství s redakčním knížetem death metalové noblesy Reaperem mě naučilo, že člověk by měl mít na vše absolutní nároky. Jsem dobrý žák čili jsem se rozhodl tento nekompromisní rastr pokusně aplikovat na finský pagan metal. Výběrové kritérium je jednoduché: deska je špičková, pokud se do dvou minut ozve magické slovo KUOLEMA. Ačkoli našince nutí podrbat se významně v rozkroku, znalci vědí, že znamená smrt. Abych tenhle košatý příběh zkrátil: třetí deska finských lesníků HAVUKRUUNU vyřkne své pochmurné „kuolema“ zhruba v čase 1:53. Víc není třeba dodávat, tohle je kvlt album.
Chtěl jsem na tomto místě skončit, ale redakční normy jsou reaperovsky neslitovné. K získání honoráře, který je vlivem krize proplácen poslední měsíce v lahvovém pivu, musíme napsat alespoň 3000 znaků. Tak pojďme na to, v tomhle případě bude verdikt jasný a jednoduchý. Nejen díky včasné aplikaci „kuolema“, ale především proto, že HAVUKRUUNU jsou jedna z nejživelnějších a nejtalentovanějších kapel v branži. V roce 2017 jsem uronil pohanskou smolu nad jejich deskou „Kelle Surut Soi“, která mě ohromila kombinací zemitosti a melodické vynalézavosti v old-school mantinelech.
Dá se o novince s poetickým názvem „Uinuos Syömein Sota“ (Google translator mi vrátil „Spánek, jedl jsem válku“, tak si to sousto přežvýkejte) říct něco rozvinutějšího? Zajisté. Sama hudba HAVUKRUUNU se příjemně rozvinula v chuti i vůni. Zůstávají rozsáhlé epické kompozice, ale kapela je dokázala vystlat mechem pestrých nápadů, pohanských vlivů a divokých zlomů. Pokud předchozí deska výrazně přinášela na jazyk bahnitou chuť black metalu, novinka výrazně voní heavy metalovým kořením. HAVUKRUUNU samozřejmě nijak nerezignují na vichrná tremola a nekompromisní blast beaty, ale stále více nechávají kytary skotačit v melodických propletencích a virtuózních vyhrávkách.
Možná ubylo trochu živelnosti, ale stalo se na úkor větší technické propracovanosti. Skladby nejsou monotónní, mají nápadité dramatické oblouky, výtečně pracují s kombinací agrese a melodických partů, ať už se jedná o majestátní sbory nebo čistě odzpívané sloky. V tomhle receptu pasuje každá ingredience včetně tajemných skřeků (tipuju kombinace vodka a veselé houbičky), každý nástroj má své pevně dané místo a pokud lze poslech „Uinuos Syömein Sota“ k něčemu připodobnit, tak k procházce mlžným lesem, který každou chvíli mění barvu a vůně. Není se co divit, duše kapely Stefan o sobě prohlašuje, že celý svůj život strávil uprostřed lesů, což ho poznamenalo. V dobrém, chtěl bych dodat.
Ke komu mají současní HAVUKRUUNU nejblíž? Svou pestrostí, rozevlátostí a melodickou paletou asi k americkým bardům WILDERUN. V duši mají ale tihle pařezové Finsko a popravdě, když se zaposloucháte do hloubky, těžko neslyšet ozvěny karelijských elegií a příběhů tisíce jezer. Tuhle identitu nelze HAVUKRUUNU odpárat. Patří k nim podobně jako k životu kuolema.
Mám skoro tři tisíce znaků, takže ještě tuhle větu a běžím pro lahváče. A vy si mazejte uhnat HAVUKRUUNU alias Jehličnatou korunu. Ne koronu.
Nemyslete koulema. Myslete na kuolema.
8,5 / 10
Sinisalo
- basa
Henkka
- kytary
Stefan
- vokály, kytary, klávesy
Kostajainen
- bicí
1. Uinuos Syömein Sota
2. Kunnes Varjot Saa
3. Ja Viimein On Yö
4. Pohjolan Tytär
5. Kuin Öinen Meri
6. Jumalten Hämär
7. Vähiin Päivät Käy
8. Tähti-Yö Ja Hevoiset
Vydáno: 2020
Vydavatel: Naturmacht Productions
Stopáž: 46:33
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.