OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Indonézia bola vyše tristo rokov holandskou kolóniou a aktuálne, ako sa zdá, naťahuje ruky po BDM bandách z krajiny veterných mlynov, tulipánov, drevákov a podobného sortimentu. Minule jakartskí Brutal Mind pustili do sveta DISAVOWED, teraz ARSEBREED, obe kapely prichádzajú s novými albumami po 13, resp. 15 rokoch, náhoda? A poďme ďalej, k zostave. Daniel van der Broek (basgitara), Marco Pranger (gitary), Robbe K (vokály), Joel Sta (vokály) sú členovia DISAVOWED, terajší či bývalí, „kam až to siaha?!“ Bicie na novinku nahral Romain Goulon, teda na mnohých miestach pôsobiaca kapacita extrémne metalového bubnovania. (Z jeho najnovších hosťovských prác môžem dať do pozornosti napríklad debut slovinských MEPHISTOPHELIAN.) A Joel má v zátvorke aj „ex-PYAEMIA“, čo myslíte, ako bude?
Povedal by som, že výborne. Desať skladieb za pol hodiny a extratriedny brutálny death metal. Ak si ešte pamätáte prvotinu „Munching The Rotten“ (2005, Neurotic Records), ARSEBREED nadviazali na prístup k žánru, aký zaujali tam. Pochopiteľne sú v ňom o kus ďalej, hráčsky, skladateľsky i zvukovo. Mohlo by sa tu vnucovať prirovnanie k DISAVOWED, ale „Butoh“ nie je „B-stranou“ albumu „Revocation Of The Fallen“. Ten je svojím spôsobom technicky rozviatejší, aranžérsky košatejší a atmosférickejší. Viac na ňom počuť odkaz iných starých klasikov. Tam, kde súčasní DISAVOWED strúhajú poklonu „kanibalom“, si ARSEBREED spomínajú na to, ako sa dusilo na Long Islande. (Podobne ako kedysi PYAEMIA, spiaci možno už aj spánkom večným.) „Butoh“ je samozrejme technicky vypracovaná, ale hlavne natlakovaná a priamočiara nálož viac o brutálnej podstate subžánru, sofistikované drvenie bez väčších šancí na vydýchnutie. Náklepové tempá so šťavnatými riffmi, zvoniacou basou, nenápadnými, ale funkčnými gitarovými „ozdobami“ a monštruóznym duelom dvoch zverských vokálov, growlu a „výlevky“. Nemilosrdné, zároveň živé a temným vyznením trochu pripomínajúce ponuré barbarské začiatky DEEDS OF FLESH. Výborný príklad čistého, vyzretého a zároveň ničivého BDM. (Ktorému podľa toho, čo v záverečnej „Insanity“ zaznie cca od 1:20, nie je cudzí ani občasný úlet k hudobnému srandovaniu.)
9 / 10
Vydáno: 2020
Vydavatel: Brutal Mind
Stopáž: 30:02
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.