Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Starého psa novým kouskům nenaučíš. Jasně, SIX DEGREES OF SEPARATION jsou jenom jedni, mají to rádi kovové, melancholické a melodické, slaví s tím úspěchy, tak proč něco měnit. Jenomže se může velmi lehce stát, že v tom bude zakopaný pes. Jako předminule, na „The Hike & Other Laments“ (2013). Teoreticky a formálně bylo všechno v pořádku, kapela v osvědčeném složení, jen jí to prostě šlo jako psovi pastva.
To by po tom pak asi ani pes neštěknul. Podobný pocit, bohužel, mám i ze sedmého řadového alba Moravanů, jinak mimochodem poměrně vkusně pojmenovaného „Old Dogs“ (neboli „staří psi“, dodávám pro jistotu) a po grafické stránce doprovozeného moc pěkným a originálně provedeným bookletem s vloženými červenými stránkami, připomínajícími někdejší „průklepáky“. Jako kdyby tihle staří psi štěkali, ale už moc nekousali.
Jistě, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Tak prosté to je. Já se ovšem cítím být tím posledním, kdo by měl tendence podobným způsobem přistupovat zrovna k SIX DEGREES OF SEPARATION, a kdo by na ně pro to chtěl být jako pes. Přesto ale musím konstatovat, že „Old Dogs“ je studené jako psí čumák. Forma, kterou kapela prokázala na minulém albu „Simple“, a která oproti svému předchůdci sympaticky odkázala na její nejlepší léta, jak jinak než reprezentovaná alby „Triotus, Tricephalus And Tribadism“ a „Chain-driven Sunset“, zdá se být aktuálně vystavena počasí, do nějž by ani psa nevyhnal, a tedy jaksi pod bodem uchopitelných sympatií.
Moravští se zkrátka aktuálně (a navzdory čtyřletému odstupu od posledního nahrávání) zdají být autorsky vyčerpáni tak, že to sotva stojí za album hodné jejich vezdejší pověsti. Každý pes stejná ves a čest výjimkám, které tady opravdu působí jako onen pověstný nejlepší přítel člověka v roli posluchače. A ty jsou vlastně jen dvě, úvodní „Lunacy Mantra“, jíž ovšem za pět minut dvanáct zachraňuje nosný riff a závěrečný Doctorův rozmáchlý zpěv, a „Moral Sportsmanship“, husí kůži nahánějící skladba, kterou prostě chcete od SIX DEGREES OF SEPARATION slyšet jako úplně novou, protože na vás dovede udělat opravdové psí oči.
Jinak kolem a kolem vzato (a po mnohých soustředěných posleších, aby nedošlo ke zmýlené) motivy takové „Blind Date With Past“ jsem už od stejných autorů slyšel hodněkrát, podobně jako „Common Aim Ltd“ a mnoho dalších z obsahu celého alba. A když se pokouším se přesvědčit, že alespoň třeba „Thoughtful Sheep (Coming Of Age)“ má solidní náboj, zjišťuji, že je to želbohu jen ve chvílích, kdy jí právě poslouchám, zatímco bez přímého kontaktu s ní si z jejího znění nevybavím nic, jen prostě „stádovou“ příslušnost k SIX DEGREES OF SEPARATION. A to je tedy doopravdy na psí život.
Ne, zároveň to však není celé pod psa a stejně se nedá říct, že by to ani pes nežral. Budu se opakovat, ale jakékoliv dosavadní album Doctora a spol. nikdy nekleslo pod hranici průměru a v mých očích si vždycky našlo alespoň pár cestiček, jak zůstat s jistotou nad ním. Tentokrát je to však skutečně jen o psí fousek a vůbec nejlépe, když už jsme u toho, by to možná vystihnul titulek někdejší skladby TÖRR „O psovi s vyraženým dechem“.
1. Lunacy Mantra
2. Standing on the Shoulders of
3. Blind Date with the Past
4. Best for Me
5. Common Aim Ltd
6. In between
7. Thoughtfull Sheep (Coming of age)
8. Moral Sportsmanship
9. Tied by Shame
10. For the little girl
11. Last Days of Sisyphus
12. Thin Line
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.