Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Možno ste to ešte nezachytili, ale v Nórsku majú od roku 2015 nového cisára. Ten prvý dnes akurát tak hráva exkluzívne spomienkové turné k výročiam svojich albumov a milovníci black metalu sa od neho už asi ničoho nového nedočkajú. KEISER z Levangeru však od roku 2016 stihli EP, štyri single, debutový album „The Succubus“ z roku 2017 a jeho nasledovníka, ktorý rady čiernych bezbožníkov pozdravil koncom novembra minulého roku. „Our Wretched Demise“ pripravili Geir Marvin Johansen (bicie, vokál), William Aamodt (gitary), Mikael Torseth (gitary a vokály) a Jon Einar Hektoen (basgitara). Páni dosť civilného vzhľadu a bez temných pseudonymov majú za sebou hranie vo viacerých BM spolkoch, z ktorých by ste mohli poznať FUNERAL HARVEST a POSTHUM, posledne menovaní hrali aj na Slovensku, tuším so SATYRICON.
Deväťskladbová nahrávka prináša čierny kov o dosť iný než hrali EMPEROR, nový cisár sa vyjadruje menej vzletne, vznešene a je celkovo prejavom zemitejší a priamočiarejší. Ale žiadne agro, KEISER tvoria melodický black metal, v ktorom nie je núdza o vzdušné atmosféry, ale ani o nespútanú agresiu a razantnú energiu. Blastbeatové pasáže sa o priestor delia s nekompromisnými pochodmi i pomalými partmi, v ktorých dominujú náladové vyhrávky. Počúvame tu ostré, úderné čierne kováčstvo ovplyvnené 90. rokmi so súčasným hutným a rezavým zvukom. Istou zvláštnosťou je, že neznie typicky nórsky, ale skôr eklekticky. Chladné strednotempové „marše“ pripomenú prvé albumy švajčiarskych SAMAEL, zatiaľ čo zvláštne vyhrávky vydolujú zo spomienok ďalšiu netypickú nórsku BM záležitosť EMANCER. V náklepoch ovenčených miestami dosť silnými melódiami dôjde na odkaz DISSECTION, obzvlášť vo „Far From Human“. Návratom až do 80. rokov je „Cannons Of War“, pričom na viacero rachotivých pôct starým BATHORY, CELTIC FROST a spol. natrafíte i v iných skladbách. Nechýba ani rozjímavá akustická gitarová inštrumentálka („The Fog“). Záverom albumu je titulná skladba, vyše desaťminútová rozsiahla kompozícia, zhrňujúca v zásade všetko, čo KEISER v black metale majú radi, a pre mňa osobne je album príjemným čiernym prekvapením v klasickom duchu.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.