Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Prvý naozaj fantastický metalový album v roku 2021? Nuž, vyzerá to tak. Neviem sa nabažiť tej atmosféry, tých hĺbok, toho muzikantského kumštu a skladateľského majstrovstva. Ak by sa ma po tejto intenzívnej poslucháčskej víkendovej seanse niekto opýtal na najlepšiu a najvýraznejšiu ukážku toho najmodernejšieho z tvrdej gitarovej hudby, bez váhania mu pošlem screenshot zo Spotify, na ktorom dominuje nápis „Välde“ a monolit z maľby „Annihilation“, ktorú má na svedomí poľský umelec Mariusz Lewandowski.
A to, že práve teraz myslím na načisto rozbité algoritmy môjho streamovacieho profilu a pod krkom ma drží úzkosť z toho, že si hneď zajtra nemôžem len tak zájsť do obľúbeného kamenného obchodu po originálne CD, to je vlastne tiež neoddeliteľná súčasť melanchólie dneška. Melanchólie, ku ktorej sympatickí Švédi nahrali dokonalý soundtrack.
Pri počúvaní tohto albumu si často spomeniem na kúzelný moment skladby „In The Wordless Chamber“ od EMPEROR - áno, presne ten s majestátnym zvukom dychových nástrojov, tých trúb apokalypsy, ktoré fantasticky zachytávajú atmosféru blížiaceho sa konca, nevýslovného zmaru, hrôzy, beznádeje a skazy.
Buster Odeholm, skladateľ a hlavná tvár za logom HUMANITY’S LAST BREATH operuje vo svojich kompozíciách práve s týmito elementami a presne touto atmosférou. Blackmetalová melodika, ktorá dokonalým spôsobom dopĺňa progresívny deathcore a masakrálne djentové riffovačky. Symfonické aranžmány, ktoré v konečnom dôsledku už len podčiarknu kúzelnú komplexnosť albumového celku. Prekvapujúce melodické vokály, ktoré ale nijako nevyrušujú; naopak, dokonale zvýraznia všetku tú pochmúrnosť naokolo.
„Välde“ v sebe skrýva naozaj všetko, čo očakávate od moderného metalového diela v roku 2021. Rovnako ako zostavou spriaznení, slovutní VILDHJARTA pred takmer desaťročím posúvali djentové pnutie do nečakane temných vôd plných ponurej atmosféry, HUMANITY’S LAST BREATH to isté robia s modernými deathmetalovými formami. Deathcore úplne oprostený od svojej takej častej sterility a uniformity, deathcore so škandinávskou ohavnosťou a naliehavosťou. Deathcore s tak výraznou vlastnou tvárou, že už na treťom albume môžeme pokojne zahodiť škatuľky a žánrové zaradenia a privítať skutočne veľkú kapelu.
HUMANITY’S LAST BREATH sú v tomto fascinujúcim úkazom. Hoci pri výpočte ich možných inšpirácií a vplyvov a všetkého, čo v ich hudbe počujete, strávite veľa času, rovnako mocným elementom ich tvorby je schopnosť udržať toto všetko pod jednou masívnou pokrievkou bez toho, aby prílišná pestrosť a variabilita oslabovali tvrdosť a brutalitu. Výsledkom takejto muzikantskej šikovnosti potom je, že táto besná svorka môže pokojne hrať na hudobných festivaloch typu Brutal Assault s prevahou deathových a blackových umelcov a na druhý deň oblažovať svojou progresivitou elitárov a znalcov na podujatí ako Euroblast. Veď vravím, skutočne veľká kapela.
Zostáva len dúfať, že tá očarujúca úzkosť a melanchólia z počúvania nového albumu bude už čoskoro v plnej miere prenesená na klubové či festivalové pódiá. Už si naozaj zaslúžime fanúšikovské uvoľnenie v kotli plnom ľudského smradu, potu, slín a sĺz nadšenia - napríklad aj z jedného z najlepších albumových zárezov tohto roka.
Je velmi potěšující vidět, že náš toho času zabanovaný bratr Rudi, oběť politické korektnosti a neomarxisty tlačené "cancel culture", se opět vrhl jediným pozitivním směrem, kterým je psaní na Metalopolis.net. Tentokráte má pravdu, protože tohle je velmi zajímavá záležitost. Problém může být často násilně působící rozbíjení skladeb. Příkladem budiž "Dehumanize", v níž po úchvatné pasáži v cca 03:45 následuje cosi nedůstojného. Ovšem ta basa! Tvrdík! Muziku! Kdyby se naučil RIP konečně hrát, vypadalo by to možná takto. Velmi těsně, ale za...
21. února 2021
Z HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
afro
8 / 10
Soundtrack k apokalypse. Asi je to trochu mimo (minimálně mimo žánr), ale u poslechu jsem měl obdobné pocity jako u Through Silver in Blood od Neurosis. Velká spokojenost.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.