Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kronika MOTORBAND, až a jestli jí jednou někdo napíše, bude určitě znamenat velezajímavé čtení. Čtení o spoustě peripetií, které lemovaly historii kapely pomalu jako pražce železniční drážní cestu, čtení o spoustě lidských charakterů, které k tomu sepisovaly někdy až téměř neslýchané scénáře, a čtení o tom, jak to kapelní předák Libor Matejčik navzdory všemu táhnul pořád dál a dál a nepřestával věřit v lepší zítřky.
„Černá & bílá“ je šestým studiovým albem MOTORBANDu a příběh, který si s sebou nese, proto ani není moc odlišný od mnoha těch předchozích. Ze sestavy, podepsané pod minulým řadovým záznamem „V“ (2017) toho aktuálně moc nezbylo (s Liborem Matejčikem v ní prakticky zůstal jen další „skalní“, tedy baskytarista Karel Adam, který už je coby druhý nejdéle sloužící v kapele nějakých deset let), k tomu přibyla na patře hodně hořká pachuť z počínání bývalého zpěváka Luďka Struhaře, jenž se měl pokusit přisvojit si autorská práva k ochranné známce ke jménu skupiny, a tak nezbylo, než to celé postavit znovu, pokolikáté už. A s novou sestavou pak hurá do studia.
Tady se ovšem, podobně jako dříve, nespornou a zásadní výhodou ukázal fakt, že když dojde na lámání chleba, Libor Matejčik v sobě prostě má nezpochybnitelné autorské střevo. Novinka na svém hodinovém prostoru v podstatě nemá slabší místo, a pokud přece jen ano, je to skutečně jen výjimka. Jinak je vysoustružená ze solidního heavy metalu, který ve směru k věrnému posluchači funguje naprosto neomylně, a k němuž spolehlivý hlas nového muže za mikrofonem Ladislava Korbela padne jako ulitý.
Chcete pořádný kus pružné melodické oceli jako z dávných dob Kamila Střihavky? Vezměte „Pár důvodů“ nebo skvělou a vpravdě titulní „Pravdu nebo lež“ a nemůžete být nespokojeni. Raději něco více hutného ze střední tavící peci? „Co víc si přát (v úctě k Tarpanům“)“, „Vlky půlnoc probouzí“ nebo „Dohoda duší“ jsou k tomu účelu přímo stvořeny. A co nějaká ta trochu odlehčenější kovová varianta? Tady jistě poslouží „Srdce lvic“ anebo „Něžný nájezdník“, přímo dýchající bonvivánstvím na nedělní procházce lázeňskou kolonádou. MOTORBAND má zkrátka vícero tváří, z nichž každá má něco do sebe, což nakonec dokládá i balada „Díky vám“, v níž se poprvé v dějinách kapely ujímá mikrofonu i samotný její guru a hned je to záležitost srovnatelná s jejími dosavadními nejexkluzivnějšími pomalými skladbami („Good Bye“ nebo „Poslední soud“).
A jakmile se kapele dílo povede, tak jako se to stalo na „Černé & bílé“, je radost vidět, jak oněmi tvářemi pod tíhou chvály sebevědomě prostupuje ruměnec. Pravda, obyčejně vnímaný jako známka stydlivosti, ale v popisovaných souvislostech nepochybně především coby důsledek sebevědomého přístupu k heavymetalové věci. Který byl ostatně MOTORBANDu oprávněně (téměř) vždy vlastní a album „Černá & bílá“ z toho nepředstavuje pražádnou výjimku.
1. Co víc si přát (V úctě k Tarpanům)
2. Pár důvodů
3. Ukaž svou tvář
4. Můžem se smát
5. Vlky půlnoc probouzí
6. Kritik
7. Srdce lvic
8. Dohoda duší
9. Věřím v sedmej pád
10. Něžný nájezdník
11. Dobrá nálada
12. Díky vám
13. Sraž mě znova
14. Pravda nebo lež
Moc hezky napsané👍.
Za mě je toto CD super,každý si najde to své . Od první písničky "co víc si přát" po "nechte mě bejt" Ukaž svou tvář ,mě chytla hned ,ale třeba i "kritik " nebo "věřím v sedmej pád" prostě 👍👍👍
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.
Polská deska snažící se prodat djent a progresivní metal v jeho instrumentální podobě. Velká spousta hostů, z nichž nejvíce září asi jméno Jeffa Loomise. Výsledek trochu sráží stále stejné postupy, okatě fádní djentové zářezy a poněkud unylé melodie.
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.