Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak toto je naozaj veľmi príjemné prekvapenie prvej polovice veľmi plodného roku 2021! Dve divoké a z nejakých dôvodov zároveň riadne nasraté dievčatá z Galície, gitara, bicie, silné hlasy a je z toho polhodinka hudby, ktorá vás zrazí na kolená. BALA prichádzajú s tretím albumom, toto je mocný debut na veľkej značke Century Media a kúsok, pri ktorom by ste mali naozaj zbystriť pozornosť. Tu si dali všetci zúčastnení záležať. Skauti z nemeckého vydavateľského kolosu, rovnako tak hudobníčky a všetci kreatívni ľudia zodpovední za túto šťavnatú a modernú produkciu.
Na prvé počutie sa dá skonštatovať, že BALA sú ako MANTAR bez penisov. Verte však, že gule tomu rozhodne nechýbajú. Áno, počúvame tu vlastne nežnejšie variácie na témy „The Modern Art Of Setting Ablaze“ alebo „Ode To The Flame“ a zrejme to bol hlavný podnet pre zodpovedných, keď uvažovali o BALA ako o novej akvizícii. Tento moderný sludge metal, ktorý zhltol a po kúskoch vypľúva všetok ten nasratý punk a grunge, to je poloha, ktorá baví a ktorá perfektne sedí aj dvojici Violeta Mosquera (bicie a spev) a Anxela Baltar (gitary a spev). K MANTAR si ešte možno pridajte belgický zázrak BRUTUS s ich silnou ženskou stránkou umeleckého snaženia a máte veľmi presnú predstavu o tom, čo sa bude diať.
Do súčasného pôsobivého hudobného výrazu pritom dozreli BALA veľmi postupne – veď debut „Human Flesh“ z roku 2015 je v podstate veľmi punkový. Postupné prikladanie ťažkých váh a prepadanie sa do bahenných tónov prišlo s druhou štúdiovkou „Lume“ a vyvrcholilo práve na tohtoročnej albumovej bombe „Maleza“. Pekne si to tu všetko sadlo, každý detail zapadol na svoje miesto – táto španielska obluda vás zhltne na posedenie ako malinu.
Mimochodom, španielčina. Anglický jazyk sa tu mihne vlastne iba v jednej skladbe – v songu s názvom „X“. Je skvelé, že zostalo iba pri tejto jednej pesničke. Efekt je v konečnom dôsledku rovnaký ako v prípade nórskych diabloch KVELERTAK či islandských zasnených machroch SÓLSTAFIR – vôbec vám nevadí, že nerozumiete takmer nič; hudba je univerzálny jazyk a túto nasratosť a naliehavosť dvoch charizmatických dám chápete aj bez toho, aby ste vedeli po španielsky.
BALA tiež sympaticky otvárajú večnú tému zastúpenia žien v tvrdej hudbe. Je samozrejme viac než žiadúce, aby takýchto umeleckých zoskupení bolo čo najviac. Ženy treba podporovať v kreatívnych chúťkach, ich prítomnosť v prostredí, ktoré zo 75% tvoria väčšinou veľmi škaredí chlapi (aj my sme mali v redakcii iba jedného pekného, aj toho sme vyhnali), je vždy veľmi osviežujúca. Zároveň je úplne zrejmé, že na to treba ísť takto inšpiratívne z podzemia. Prirodzene a nenútene a nie úradníckymi odporúčaniami z vyšších miest či šermovaním kvótami na hudobných festivaloch, čo bude zrejme téma blízkej budúcnosti.
Zostáva už len dúfať, že veľké vydavateľstvo a širšia cieľová skupina metalistov po celom svete prinútia dievčatá z BALA cestovať aj mimo zaužívané chodníčky domácich či juhoamerických festivalov. Pozrieť si niečo takéto v klube či na festivale v našich končinách, to by bol veľký zážitok. Veď keď sa započúvate do priamočiarych, na headbanging a mosh ako stvorených pesničiek, musí vám byť úplne jasné, že štúdiová nahrávka je v prípade BALA iba zámienkou na bohapusté koncertné besnenie.
Som rad za kazdu zenu hrajucu v metalovej/rockovej kapele, ale tu nasranost im len malokedy dokazem uverit. Hudba ok, ale nic take z coho by som siel do kolien.
Naj. skladba: Cien Obstáculos
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.