OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vydat smysluplné třetí album v řadě vždy po ročním odstupu od předchozí nahrávky, když první dvě desky se staly opravdovými událostmi na světové metalové scéně, zatímco se však ona scéna zásadně mění, to chce vskutku kapelu s velkým K. V roce 1992 bylo v kovových poměrech najednou všechno obráceně, nad vzletnými melodiemi, závratnou rychlostí a blýskavými kadeřemi hudebníků se zavřela voda, a vítězem se náhle stávala grungeová špína, neurvalost a deprese. Kdo se nepřizpůsobil, měl namále, a těch původních, kteří to přestáli se ctí, mnoho nebylo. Před CHROMING ROSE tedy stál vskutku nelehký úkol.
A to nemluvím o tom, že přišli i o kytaristu Rikkiho Riegera, který na nové nahrávce nicméně ještě stačil zanechat autorský otisk, a jeho náhrada Cornel Schneider to v kapele dlouho nevydržel. Ale velké výzvy si žádají rozhodné respondenty a těmi, jak už jsem naznačil, CHROMING ROSE byli (alespoň do té doby) vždycky.
Nejvýraznějším posunem v jejich výrazu se stalo nepřehlédnutelné omezení speedových kvapíků na jeden jediný kus (hodně klasicky pojatá „Skyline Of The World“) a jejich nahrazení solidním, dá se říct místy až pohodovým středním tempem, do kterého nicméně kapela převedla veškeré své umění přijít se zajímavým riffem, strukturou kompozice nebo výraznou melodií. Díky tomu dovedlo album znovu udržet plnou posluchačovu pozornost po téměř celou svoji stopáž, nemluvě o tom, že některé z jeho skladeb se staly přirozenými kandidáty pro umístění na případném „Best Of“ albu, jak to ostatně naznačilo i pozdější, převážně živé album „Art Works Live Now“ z roku 1995.
Mezi nimi to byla především úvodní a skoro titulní „Under Pressure“ (která někdy působí zmatení posluchačů ohledně toho, jak se album skutečně jmenuje), labužnicky rozvalená na pomyslném gauči v předsálí metalovém Olympu a odhodlaná tenhle gauč už nikdy neopustit. Její náladu, naoko línou, ale jinak také nesmírně podnětnou, si podržela i skvělá „Metamorphic Dreamer“ a do třetice se náležitá invence zakousla i do „They Will Always Find A Reason“, jež vyzněla o malounko razantněji. Podobně, byť s poněkud menší intenzitou, se povedly i „The Snake“ a „They Want More“ s důraznými a tak trochu rozevlátými hlavními motivy, jichž se ovšem posluchač jen tak nezbaví, a album vlastně nenabídlo vysloveně slabší kus až do svého úplného konce, snad tedy s výjimkou šedivoučké „Price Of My Life“.
CHROMING ROSE tak na „Pressure“ složili prakticky na výbornou nesmírně složitou zkoušku z trvanlivosti navzdory okolním poměrům a na to konto se jim znovu dala prorokovat dlouhá a úspěšná budoucnost. Nic z toho se však již bohužel nestalo, neboť poté, co kapelu v roce 1995 opustil její klenot Gerd Salewski, vybralo si originální jádro kapely Harry „Bex“ Steiner, Tino „Tane“ Mende a S. C. Wuller jiného zpěváka a s ním i variantu nakonec se před novými trendy v tvrdé hudbě přece jen ohnout, což ve svém důsledku vedlo k jejich hudební smrti na počátku nového tisíciletí.
A dnes, dnes už můžeme jen na všechno to, co tahle kapela předvedla na svých prvních třech albech, nostalgicky vzpomínat, případně si to vlastně i připomenout koncertně – u sousedů se totiž předloni dala znovu dohromady někdejší parta STRANGER, v níž působí i Gerd Salewski a někteří další, kteří měli kdy s CHROMING ROSE co do činění, a živě na své někdejší působiště rovněž vzpomínají.
Na „Pressure“ CHROMING ROSE složili prakticky na výbornou poměrně komplikovanou zkoušku z trvanlivosti navzdory okolním poměrům.
Gerd Salewski
- zpěv
S.C. Wuller
- kytara
Cornel Schneider
- kytara
Harry Bex
- baskytara
Tane Mende
- bicí
1. Under Pressure
2. Never Ending Nights
3. Metamorfic Dreamer
4. Skyline Of The World
5. They Will Always Find A Reason
6. The Snake
7. They Want More
8. You Can´t Lie Anymore
9. Price Of My Life
10. Temple Of Shelter
Insight (1999)
New World (1995)
Art Works Live Now (Live) (1995)
Pressure (1992)
Garden Of Eden (1991)
Louis XIV. (1990)
Vydáno: 1992
Vydavatel: EMI
Stopáž: 41:20
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.