"Zaklínače" tu máme skoro všichni rádi. A tak jakýkoliv filmový pohyb ve světě Andrzeje Sapkowskiho pečlivě sledujeme. Hned na počátku "Vlčího snu" proto objevujeme pár "kontroverzí". První z nich je anime styl, ve kterém proběhla realiace. Hodí se to ke světu "Zaklínače"? Abych řekl pravdu, osobně s tím nemám problém. Dává to světu jinou perspektivu, na kterou nejsem zvyklý, ale nijak mě to neuráží. Hodně debat vyvolává i to, že tu máme etnicky různorodé postavy. A to snad ani nebudu komentovat. Co si ale komentář rozhodně zaslouží, je zasazení a vlastní příběh, který "není kánon".
Děj se totiž odehrává v dobách, kdy zaklínačská pevnost Kaer Morhen ještě hrdě stojí a nejeví žádné známky rozpadu, v jakém ji známe později. Hlavní postavou tu je Vesemir, který se představí v době největší síly i jako dítě. Hlavní děj se točí právě kolem něj a svým způsobem z něj dělá velmi zásadní postavu historie zaklínačského světa. Události filmu neodvratně spějí k pogromu zaklínačů, které nastínila kniha "Krev Elfů". Celá situace má ale svoji uměleckou licenci a z původní knižní předlohy používá jen základní črty. Stejně tak si film pohrává i s postavou Vesemira a znalci díla lehce odhalí nepřesnosti, případně události, které se dle knih staly jinak. Mě to ale vlastně nevadilo. Vesemirův příběh líčí film celkem uvěřitelně a nechává si dost času, aby potřebným způsobem prokreslil postavy, které v něm používá. Za těch osmdesát minut dokáže odvyprávět příběh, který nakreslí oblouk Vesemirova života, vysvětlí jeho pohnutky i změny v charakteru. Současně přivede na svět i uvěřitelného a dobře motivovaného nepřítele, což by "Vlčímu snu" mohly závidět zástupy podobných filmů. Navíc, celý konflikt, který se tu odehrává, nepůsobí rozhodně černobíle a jde na něj celkem bezproblémově nahlížet z obou stran. I tento princip z knih se podařilo do filmu přenést na jedničku.
Jak už jsem zmínil, pro pravověrné puristy bude problémem mírný nesoulad s knihami, jeden nebo dva dějové pilíře, které si vzájemně odporují, ale zřejmě i to, že zaklínači jsou tu mnohem silnější, než v knihách, hrách, seriálech i komiksech. Studiu Mir, které mimo tento film stojí za třeba velmi povedeným zpracování herního originu Škorpióna ve filmu "Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge", lze vyseknout poklonu i za eRkový raiting. Ačkoliv kreslený, tak film rozhodně není pro děti, a ačkoliv nejde o vyloženou gore záležitost, film v příhodných scénách dokáže vycenit zuby a cedit krev.
Pokud nám tedy Netflix chtěl naservírovat zajímavý předkrm před druhou sérií "Zaklínače", kde by se právě Vesemir měl také objevit, udělal to s grácií. Se seriálovou sérií má ostatně "Vlčí sen" společného trochu více než jen platformu, na které je vysílán. Scénář napsal Beau DeMayo, jenž se podílel i na seriálu. Film věnovaný hlavně Vesemirovi tak lze vnímat jako prequel a představení postavy, která sehraje svoji roli v druhé sérii seriálu.