Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Duchovia miestami ani nie takých dávnych popravísk a mučiarní z Knoxvillu v Tennessee sa do dejín brutálneho death metalu nezmazateľne a významne zapísali v rokoch 1998 – 2008 a potom sa odmlčali. Veruže mi bolo smutno. Našťastie po siedmich rokoch začali znovu javiť známky života. Okolo hlavného popravčieho Jamieho Baileyho sa vystriedalo niekoľko ľudí, situáciu skomplikovalo aj to, že s bubeníkom z Holandska sa dá hrať len dovtedy, kým mikroskopický kentus neodstaví cestovanie a treba mať radšej celý ansámbel z domova, ale od 31. augusta je na svete nové EP a konštatujem, že „je to tam!“ a má to jedinú chybu – je toho zatiaľ málo.
BRODEQUIN do obalu, na ktorom je Dürerov drevorez Desaťtisíc mučeníkov, zabalili len dve skladby, „VII Nails“ a „Tenaillment“, dokopy majú päť minút a nejaké drobné a vznikli v zostave Mike Bailey (gitary), Jamie Bailey (basgitara, vokál) a Brennan Shackleford (bicie). Sedemnásť rokov od posledného albumu „Methods Of Execution“ pokračujú vo svojom neľútostnom a neľudskom ponurom brutálnom death metale s atmosférou neodvratného a krutého konca, sú zhudobneným obrazom surovej popravy, kde nie je miesto pre emócie, s výnimkou desu v očiach odsúdenca, ktorému v hlave búši krv v rytme bicích na nahrávke a so svetom sa lúči prerývaným revom ako výrazom bolesti a utrpenia.
BRODEQUIN nerobia ani ten najmenší krok v ústrety poslucháčovi zvyknutému na svoj produkčne „pekný“ a technicky vyčačkaný kov smrti súčasnosti. Naďalej sú o bezohľadnom priamočiarom náklepe, nad ktorým gitara maľuje zhubné a dramatické riffy a basa dodáva hutnosť balvana drviaceho chrbát a hrudník salemského „bosoráka“. Hlboký vokál raz hrozivo ťahavým, inokedy dôrazne deklamujúcim tónom prináša príbehy z reálneho sveta ľudského talentu na vymýšľanie krvavého i perverzne rafinovaného zúčtovania s odsúdencami. V pomalších pasážach nenájdete útechu, nie, tam činely dokresľujú moment, kedy puknutý zvon odprevádza nešťastníka na nejaký desom opradený pahorok za hradbami a predmestiami. Nikto nehrá ako oni, hoci niekoľko kapiel vie „hudobne kresliť“ podobne desivo. Je tu všetko, kvôli čomu slabšie kusy BDM – a BRODEQUIN zvlášť – zle znášajú. A to je dobre, hoci treba pripustiť, že na novom EP je zvuk predsa len o čosi „ľudskejší“ a vokál „zrozumiteľnejší“. Stále je to najvyššia úroveň deathmetalového extrémizmu a ak týmto dvom skladbám pribudne zo desať ďalších, tuším, kto pravdepodobne pre mňa nahrá deathmetalový album príslušného roku.
Perpetuation of Suffering (EP) (2021) Harbinger of Woe (2017) Methods Of Execution (2004) Prelude To Execution (EP) (2003) Created To Kill (split) (2002) Festival Of Death (2001) Instruments Of Torture (2000) Demo (1999)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2021 Vydavatel: Unmatched Brutality Records Stopáž: 5:23
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.
I přes původní vize, že nová deska Nicka Cavea ponese optimistickou auru, propadá se "Wild God" do pochmurných nálad a svou tísnivou atmosférou umí sevřít posluchače do kleští. Přesto je "Wild God" o kus písničkovější než minulé desky, což je za mě dobře.