Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Takto v novembri si kladiem otázku, koľko deathmetalových nahrávok tohto roku ponúkla slovenská scéna a mám pocit, že nevyšlo dokopy nič. Je pravda, že niečo sa chystá, ale hlavne od „starých kusov“, novinky od DEHYDRATED a CRANIOTOMY idú von tuším teraz niekedy, MORDUM majú prinajmenšom natočené, o vydaní zatiaľ nič neviem, BRUTE až skraja roku 2022. Rozumiem tomu, že „časy jsou zlé, Camille“, ale jednak sme to asi tak chceli a druhak to žáner, ktorý slovenský extrémny metal od polovice 90. rokov po svete zviditeľňoval najviac a s dobrými ohlasmi, má na tomže Slovensku pomaly, ale isto za sebou.
V Košiciach fungovala veľká kovosmrtiaca scéna, nože, koľko z nej zostalo v roku 2021? MORDUM, STABBED, melodici ALL THE FURY, DISCONSOLATE v štádiu „bude niečo nové“, a KILLCHAIN. (OBLITERATE sú naďalej zo všetkého najviac „grind, ale tak po svojom“, THORWALD sú nemilosrdný grindový mlyn a INFER sú možno na death metal príliš black metal.) „Kde je váš spasiteľ“ sa KILLCHAIN spýtali už pred ôsmimi rokmi a na štvrtý album sme si počkali do mája 2021. Táto kapela diskografiu nerozširuje nejakými „kraťasmi“, s aktuálne štyrmi dlhohrajúcimi položkami ju teda majú mimoriadne prehľadnú.
V medzičase KILLCHAIN koncertovali a pomaly pracovali na novom materiáli, s ktorým sa od Metal Age presunuli k francúzskemu vydavateľovi orientovanému na spolky z death/grindového a slam/BDM teritória. Album „Rottenness“ prekvapí tým, že na takmer 35 minútach je len sedem skladieb v časovom rozpätí od 4:01 po 6:24. Na kvarteto, ktoré sme poznali ako energickú a agresívnu drvičku sú to niekedy priam „epické“ plochy, ide však o skúsených hudobníkov, ktorí sa na nich nestratia, hoci dojem, že deväť skladieb miesto siedmich za tento čas by materiálu dodalo ešte väčší ťah, sa niekedy dostaví. Pravdou je, že death/grindová tvár Košičanov tentokrát nabrala aj črty charakterizované voľnejšími strednými pasážami, akoby odrážajúcimi ich dávne klasické deathmetalové začiatky.
V prvom rade však dominuje nenásilné a vydarené spájanie nadupaného, priamočiareho modernejšieho death metalu s agresívnym náklepovým grind corom s odskokmi do crustu, odkazujúce hlavne na americkú scénu, v prvom rade MISERY INDEX + ich spriaznené projekty a keď sa to tak vezme, aj DYING FETUS. Tých začujeme napríklad vo výrazných kratučkých gitarových figúrach, ale aj v striedaní dvoch dominujúcich vokálov, hlbokého a stredového, agresívne revaného. Hlavné slovo patrí Gabimu, ktorý už niekoľko sezón patrí k najtalentovanejším vokalistom na tunajšej i okolitej extrémnej scéne. Zvláda širokú paletu extrémnych polôh, istý je v každej, do ktorej sa pustí, frázovanie takisto bez pripomienok.
Dosť priestoru zaslúžene dostal aj Stano, spoznáte ho ľahko, ak máte doma druhý album od ERYTROSY. Realizuje sa hlavne v rýchlejších deathmetalových úsekoch a duetá s Gabim sú zážitok na nahrávke i naživo. Takto spolu dodajú priamočiaro bičujúcemu nárezu aj nádych výbušnej šialenosti typický napríklad pre francúzskych BENIGHTED. Kvalitné znenie zo štúdia Tetradrot dovolí obdivovať kvalitné riffy i rytmiku a skladateľsky je materiál takisto vyspelý. KILLCHAIN na svojej novinke nepredvádzajú nejaké žánrové inovácie, skôr to, ako v tom, čo si vybrali, stále dokážu rásť ďalej. Na predošlom albume sa dalo mať výhrady k veciam, ktoré si bolo treba ustrážiť, na „Rottenness“ sa to podarilo.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.