Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kapela, která se v Praze mihla coby celkem překvapivý doprovod THE DILLINGER ESCAPE PLAN, přichází po šesti letech s albem, kterým se chce hlavně vyjádřit k současnému stavu světa. Stejně jako na každé další své nahrávce se tentokráte snaží vyvážit prvky postrocku, elektroniky a orchestrálních samplů. Ty hrají na albu „No Feeling Is Final“ velmi výraznou roli a dá se říci, že právě smyčcové a klavírní motivy táhnou celou desku vpřed. Tvoří základ všem důležitým hudebním obloukům. Právě díky nim znějí MAYBESHEWILL mnohem více jako soundtrack k nějakému velkolepému filmu. Kapele se daří tvarovat epické melodie, kde se proplétá i několik houslových motivů najednou, a do toho ještě na pozadí zurčí klavír.
Monumentálností melancholických a někdy i velmi dramatických aranží se snaží upoutat pozornost na témata, která chtějí vtisknout do DNA aktuálního alba. Ekologická linka se tu doplňuje s apatií lidstva řešit konstruktivně problémy planety, jež se podle postrockerů z Leicesteru potácí na hranici katastrofy. Snaží se nezdvihat jen varovný prst, ale doprovodit ho i poselstvím solidarity a naděje v budoucnost, která se bude snažit napravit minulé křivdy. Je neuvěřitelné, jak moc se jim tyto postoje daří do své hudby promítnout. Ano, dělají to z mého pohledu příliš rozmáchlými hudebními gesty, které někdy stojí na samé hranici klišé, ale současně se jim daří napěchovat všechny svoje myšlenky do ryze instrumentálních aranží. Pokud by se jejich koncert spojil s velkou projekcí, která bude tématizovat přírodní motivy a konflikt člověka se Zemí, šlo by zcela jistě o velmi silný zážitek.
Deset skladeb alba spájí postrockový základ s výpravností mnoha dalších nástrojů. Tato fúze funguje přirozeně a se značnou dávkou talentu, jaký jsem už dlouho v podobném crossoveru neslyšel. Z alba „No Feeling Is Final“ čiší existenciální fatalismus a současně i krása této pochmurné melancholie. Děje se tak s velkou dávkou majestátnosti a velkorysosti. MAYBESHEWILL současně kráčí cestou, kterou lze pokládat za velmi přístupnou. Pro milovníky instrumentálního epického postrocku, kterým GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR připadají příliš alternativní nebo neuchopitelní, představuje „No Feeling Is Final“ kolekci zručně poskládaných melodií, které dokáží drtit emoce. Dá se říci, že je to výhoda i nevýhoda v jednom. Určitě se tak k desce dostane více lidí, současně je ale jisté, že hudebním nerdům bude připadat lehce klišovitá a málo odvážná.
1. We've Arrived at the Burning Building
2. Zarah
3. Complicity
4. Invincible Summer
5. The Weight of Light
6. Refuturing
7. Green Unpleasant Land
8. Even Tide
9. The Last Hours
10. Tomorrow
Diskografie
No Feeling Is Final (2021) Fair Youth (2014) I Was Here For a Moment, Then I Was Gone (2011) Sing the Word Hope in Four-Part Harmony (2009) Not for Want of Trying (2008)
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.
Místy tak trochu těžkopádný death metal, který ale sází jak na zajímavé technicky neotřelé provedení, tak na dusivě temnou atmosféru. Pekelný vokál navíc dodává na dramatičnosti. U mě to celkem funguje.
Instrumentální postrocková klasika, která příliš nerozvlní stojaté stylové vody, ale má tu správnou jemnou atmosféru a i díky drobným přesahům například do progrockové či jakoby cinematic sféry nenudí. A to u současného post rocku není málo.
Zajímavý vánek z neočekávaného směru se objevil u power/progmetalových DGM, Italové nabrali směr do progrockového pravěku a v kombinaci s jejich powermetalovou energií je z toho neuvěřitelně svěží výsledek. A vůbec to nezní jako hloupé retro. Bravo.