OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hyperdontia je stav organizmu, pri ktorom máte, ľudovo povedané, hubu plnú zubov. Viacero radov, prípadne stĺpcov, to už podľa toho, ako sa na adresáta usmeje „šťastie“. (Úvodzovky preto, lebo nutný dentisticko-chirurgický zákrok rozpočet nabúra iste nezabudnuteľne všade tam, kde naň nepamätá zdravotná poisťovňa.) A je to aj názov deathmetalového kvarteta medzinárodného pôvodu, ktoré existuje šiesty rok a čím ďalej tým viac sa o ňom píše alias s uznaním. Dvaja Turci, Poliak a Dán, to vyzerá divoko a hrá ešte divokejšie. Dáni boli kedysi dvaja, vokály si však od roku 2019 ku gitare pribral Mathias Friborg. Bubeník Paweł Tunkiewicz alias Tuna v súčasnosti pôsobí v Dánsku (o.i. v APPARATUS), druhá polovica partie v Istanbule. Malik Çamlica hrá na basgitaru, Mustafa Gürcalioglu na druhú gitaru a stačí vidieť, že turecká strunová sekcia má medzi aktuálnymi angažmánmi aj BDM vyhladzovačku DECAYING PURITY, aby sa našiel čas aj pre toto ozubené komando.
HYPERDONTIA hrajú takisto dosť extrémnu formu kovu smrti, typický BDM sa tu však nedeje. Dalo by sa povedať, že ak sú v súčasnosti najvychytenejšími dánskymi deathmetalovými pojmami (relatívne) mladšej generácie UNDERGANG a PHRENELITH, tretími do partie by mohla byť práve táto medzinárodná družba. Nevraviac o tom, že vyššie spomenutí APPARATUS sú smrtiace bahno z podobného močiara. Osem skladieb na druhom albume vydanom v novembri roku 2021 prináša death metal v podstate klasický. Pod tým si však netreba predstaviť revival čohokoľvek od „Scream Bloody Gore“ po, čo ja viem, „In Mourning“, alebo, nech sme v Dánsku, „Spit Or Swallow“. Neodškriepiteľným faktom je, že základom inšpirácie sú 90. roky, všetko je však pretavené alebo zmutované do formy, ktorá je svojou zhubnou mokvajúcou ohavnosťou paradoxne veľmi súčasná.
„Hideos Entity“ je death metal zlobný, ponurý a chorobný, so zaprášeným podladeným duniacim i chrchlúcim zvukom, ktorý určite nemá účel schovávať nejaké prílišné spoliehanie sa na „krásu v jednoduchosti“. Hrania je tu totiž naozaj veľa, nejaké „prázdnejšie“ či „vzdušnejšie“ miesta tu ani nie sú, nech už hudba uháňa v náklepoch, alebo drví v pomalších momentoch, tóny a harmónie sa hrnú zovšadiaľ, ide o vskutku hustý hudobný vír, ktorý môže pre niekoho znieť až prehnane, neprehľadne. Inému môže zaimponovať, v tomto ponurom a hrozivom rachote, ktorý neraz pôsobí ako výbuch živlov, sa celkom ľahko dajú rozpletať gitarové linky aj precízna a bohatá hra basgitary. Hudba stojí aj na brutalite, aj na atmosfére, nezdráha sa dokonca zabŕdnuť do melodiky. Hrobový vokál a ponurosť INCANTATION + ich súdobých peklom ovanutých kolegov, harmónie starého fínskeho death metalu od ABHORRENCE po DEMILICH, možno aj odraz diabolského šialenstva starých BEHERIT, všetko ešte o niečo surovejšie než kedysi. Klasický death metal, ale piesok do záhradky z vás narobí, žiadne strachy.
Death metal vychádzajúci z prastarých čias žánru nemusí nutne vyznieť ako generické retro, niekedy vie byť aj drviaci, strhujúci a neľútostne ponurý.
8 / 10
Harvest of Malevolence (2024)
Deranged (EP) (2023)
Hideous Entity (2021)
Excreted from the Flesh (EP) (2020)
Nexus of Teeth (2018)
Abhorrence Veil (EP) (2017)
Vydáno: 2021
Vydavatel: Me Saco Un Ojo Records
Stopáž: 39:17
O nieco lepsie zvladnute, ako ich predosly album Nexus Of Teeth. Naj. skladba: Beast Within
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.