Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Každý rok před Vánocemi zažívám stejnou situaci. Zkouším si zrekapitulovat, co všechno jsem slyšel a o čem jsem si udělal nějakou poznámku. Vždycky z těchto myšlenkových pochodů vzejdou desítky nahrávek, u kterých mě mrzí, že jsem o nich nenapsal ani řádku. Aktuální deska bostonských FIDDLEHEAD je přesně takovým případem. Vracím se k ní opakovaně už od května, kdy vyšla. Je to ani ne půlhodinová nahrávka, která mi vždycky zvedne náladu.
Navzdory melancholickým odstínům dokáže „Between The Richness“ přenášet pozitivní energii. Písničky na hraně melodického hardcoreu, punkrocku a ema jsou přístupné, melodicky chytlavé, ale vůbec ne lascivní nebo podbízivé. FIDDLEHEAD vypouští do světa kolekci chytře udělaných skladeb s výbornými texty ze života. Pat Flynn je prostě ten týpek od vedle, se kterým se dokážete identifikovat. Instrumentální složka nezaostává. Věrným Flynnovým parťákem je Shawn Costa, se kterým v roce 2009 ukončovali ikonu HAVE HEART. Ano, to je ta kapela, co zbourala scénu Fluff Festu ve stejném roce. Historie festivalu má tento koncert jako milník.
Existuje totiž Fluff Fest před koncertem HAVE HEART a Fluff Fest po něm. Po jejich závěrečném živém vystoupení v Evropě, jež se uskutečnilo právě na rokycanském letišti před dvanácti lety, už to nikdy nebyl stejný festival. Ale to trochu odbočuji. Navíc to vypadá, že HAVE HEART se po deseti létech opět probouzí. Vedle Pata a Shawna tu je Alex Henery z BASEMENT, zkrátka FIDDLEHEAD nejsou žádnou náhodnou partou. Všichni mají zkušenost a uvnitř kapely citelně funguje chemie. Vše je mnohem dospělejší a kultivovanější než u HAVE HEART, pravověrného výbušného hardcoreu tu naleznete opravdu jen poskromnu, ale vůbec to nevadí.
FIDDLEHEAD trefili hřebíček na hlavičku. Od první skladby „Grief Motif“, kde básník, malíř a dramatik EE Commings čte počáteční slova své kultovní básně, se nezastaví příval pocitů, které mě nenechávají lhostejným. Možná s tím má souvislost i fakt, že jedním z důvodů existence kapely byla smrt Patova otce, se níž se snažil vyrovnat na minulém albu „Springtime And Blind“ z roku 2018, což je téma, které je i mým a o to osobnějším. O to víc oceňuji to, že album má schopnost energii dodávat, nikoliv vás utápět v pochmurnosti.
1. Grief Motif
2. The Years
3. Million Times
4. Eternal You
5. Loverman
6. Down University
7. Get My Mind Right
8. Life Notice
9. Joyboy
10. Heart to Heart
Diskografie
Between The Richness (2021) Springtime And Blind (2018)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2021 Vydavatel: Run For Cover Records Stopáž: 25:14
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.
Polská deska snažící se prodat djent a progresivní metal v jeho instrumentální podobě. Velká spousta hostů, z nichž nejvíce září asi jméno Jeffa Loomise. Výsledek trochu sráží stále stejné postupy, okatě fádní djentové zářezy a poněkud unylé melodie.
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.