Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Neviem, či dnes ešte fanúšikovia brutálneho death metalu sledujú edičný plán NBR, nie je veľmi prečo, tamojší metal z povedzme že extrémnejšieho súdka je taký „festivalovo vďačný“ a „pre širšie publikum“, ale ak chcú nový, v poradí jedenásty (!) album kalifornských matadorov PATHOLOGY, tak ten vyšiel tam. A chcieť by ho mohli, cítiť síce, že vydavateľstvo si povedalo „z tohto by sa niečo malo dať predať“, ale objektívne vzaté, materiál je to kvalitný, dobre zložený, žánrovo čistý a napriek tomu, že ide o brutalitu vyššej tonáže, má viac než len starú dobrú jednu dimenziu čistej surovosti. (Kapely, ktoré ju zvládajú na majstrovskej úrovni, si s ňou vystačia a býva skvelo, ale tu je toho viac.)
Aktuálna zostava Dave Astor (bicie a šéf toho všetkého), Obie Flett (vokály), Ricky Jackson (basa) a Dan Richardson (gitary) pripravila tucet skladieb, pričom záverečná „Decomposition Of Millions“ je nadupaná inštrumentálka. O čom sa konšpiruje tentokrát, ťažko povedať, ale z názvov skladieb, dvoch textov dostupných na archívoch a obalu možno dedukovať dosť krvavú apokalypsu, mor a rozklad. Po hudobnej stránke boli PATHOLOGY typickí mohutným drvivým a temperamentným USBDM s ťažkým, jasne kontúrovaným hlbokým zvukom a šťavnatými riffmi. V tom pokračujú, neboja sa chytľavých liniek, vážnych, dramatických harmónií a melodiky. Veľmi dobre kombinujú náklepové tempá, priamočiaro vyznievajúce a pritom technické hranie a výraznú melodiku.
Tá ich hudbe dodáva pre žáner až netypickú dávku atmosférickosti a rozviatosti, „The Everlasting Plague“ je takpovediac „náladová vyvražďovačka“. Prináša momenty, ktoré mi dokonca pripomenuli 90-kovú tvorbu DEPRESY, kde aj jedna z Obieho growlových a kloktavých polôh pripomína „superlatívne disponovaného“ Dragana (stojí mi za spomenutie, že jeho výkon na novom albume DEHYDRATED je grandiózny). Brutálne kompozície bohaté na nápady, harmónie, sóla a atmosféry v odtieňoch smrti a skazy, zahrané kvalitnými hudobníkmi, ktoré nepotrebujú byť prepálené až niekam do gore-noise (čo počuť pri niektorých BDM telesách z juhovýchodnej Ázie, kde popri tom prekvapí napr. 35-kilová dievčina vydávajúca zvuky, z akých by sa silno znečistil aj emzák, ktorý prišiel s cieľom utlmiť to tu všetko). Navyše sa tu nikto nesnažil o to, aby bolo dajaké „majestátne zlo“ pre „najtemnejšie dušičky“, toto je US brutus „z tohto sveta“ a som zaň rád. (Ale noví BRODEQUIN nech to takto nenaleštia, tam chcem barbarskosť kolesa s rozmachom dopadajúceho na hnáty nejakého mamľasa, ktorý takej odmene šiel oproti.)
Predosle albumy som nepocul, tak neviem urcit ci je tu nejaka zasadna zmena pod Nuclear Blast. Zatial mi to vychadza takto a skusim aj starsie veci. Naj. skladba: Decomposition Of Millions
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.