THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Album, které mírní vášně, uklidňuje ducha a přináší mír. Mnohokrát jsem ho v roce 2021 využil jako terapii. Nenechte se zmást tím, že tu hraje Londýnský symfonický orchestr. Tohle je celkem minimalistická oáza zvuků, která jen ojediněle zapřahá armádu smyčců, aby vytvořila nějakou robustnější konstrukci. Celým albem se prolíná jeden jediný motiv, hraný na syntezátor, klavír a čembalo, jenž k sobě váže dohromady více jak tři čtvrtiny hodiny stylově fluidní hudby. Někdy je to ambient říznutý jazzem, jindy soundtrack k filmovému romantickému eposu z šedesátých let. V každém případě se jedná o nespěchající hudbu, která odzbrojuje tím, jak působí organicky. Jakoby se všichni hudebníci při improvizaci propojili přes hromadnou meditaci. Nebo drogy. Na nahrávce je slyšet dýchání, praskání, dupání, šumění žesťových sól bez toho, aby to působilo nějak rušivě. Naopak. Je to vtahující.
Sluší se říci, že za jménem FLOATING POINTS stojí pětatřicetiletý producent elektronické hudby Sam Shepherd. Po dvou sólových deskách se tu potkává s Farrellem Sandersem, jednaosmdesátiletým jazzovým saxofonistou, který má za sebou desítky desek a kolaborací. Studiové album však za posledních deset let nenahrál ani jedno. Zajímavostí budiž to, že na Senderse udělalo dojem první album FLOATING POINTS “Elaenia”. Se Samem, který je o 40 let mladší, se sešel u oběda a řekli si, že by spolu mohli něco zkusit.
Výsledkem je prolnutí tří světů. Syntezátorová ambientní hudba se tu doplňuje se symfonickým orchestrem, ze kterého vyčnívají hlavně smyčce, a celek velmi citlivě protkávají linky tenorsaxofonu. V mnoha ohledech vzpomínám na německé ambientně-jazzové čaroděje z BOHREN & DER CLUB OF GORE. “Promises” je ale o poznání kultivovanější, zvukově bohatší, proměnlivější a mnohem intimnější. Navíc Sanders je opravdový přírodní úkaz. Jeho tóny, které se vynořují z ploch, jsou ryzí hudební magií. Cit a životní zkušenosti tu jsou znát. Překvapí snad jen ta chemie mezi dvěma hudebníky, tak vzdálenými věkem i prostředím, které je uhnětlo. Vzájemná citlivost je tu téměř hmatatelná. Pro mě velmi překvapivá deska i z toho důvodu, že bych sám od sebe nikdy nečekal, že v podobné hudbě budu hledat své vlastní útočiště.
Hudební Neurol posledních měsíců. Absolutní meditativní relax, při kterém se otevírají čakry. Někde mezi ambientem, jazzem a božskou nirvánou.
8,5 / 10
Sam Shepherd
- piano, harpsichord, celesta, Fender Rhodes, Hammond B3, Oberheim 4 voice, Oberheim OB-Xa, Solina Str
Pharoah Sanders
- tenor saxophone, voice
London Symphony Orchestra
- strings
1. Movement 1
2. Movement 2
3. Movement 3
4. Movement 4
5. Movement 5
6. Movement 6
7. Movement 7
8. Movement 8
9. Movement 9
Vydáno: 2021
Vydavatel: Luaka Bop
Stopáž: 46:33
ako celok to nefunguje. kazda skladba sama o sebe je prijemna a naozaj sa pri nich da na zaciatku oddychnut, uvolnit, odplavat myslienkami niekde prec. ale potom sa zrazu preberiem a zistim ze pocuvam dookola stale to iste, to co uvolnovalo uz otravuje. Mozno to ako celok potrebuje nejaky specialny stav mysle, ktory sa mi nikdy nepodarilo dosiahnut. Raz za cas si pustit 1-2 nahodne vybrane skladby ako sucast nejakeho univerzalnejsieho playlistu, to sa da. ale to si uz mozno radsej pustim aj v recenzii spominany BOHREN
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.