Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O bratislavskej extrémne metalovej obskúrnosti 0N0 som sa tu párkrát rozpísal rozsiahlejšie a než tu robiť výcuc z už napísaného, pripomeniem len potrebný základ. Trojica pôsobí v zložení Twisted (gitary, vokály, programovanie), Acidmilk (vokály, gitary) a Sarkast (vokály). Ich bývalými/paralelnými podnikmi sú NONPROLIFIC a NEOBLIVION, ktorých psychedelický a technicky podaný death/grind, resp. industriálny death/grind predstavuje to najlepšie z ako keby dobre sa ukrývajúcej a určite neveľkej časti tunajšej scény, ktorá na vec ide s prístupom „extrémne, ale nie ortodoxne a tradicionalisticky). Spomenúť možno aj blackmetalových CRESSET, hoci nesporná temnota, ktorá tvorí súčasť hudobnej tváre 0N0, mi nejako čiernokovovo ani nepripadá.
V poradí tretí album „Unwavering Resonance“ im vyšiel 20. júna u The House Of What You See Records, ktorí zo všetkého najviac pripomínajú vlastnú značku hudobníkov a ak sa nemýlim, popri digitále by album mal byť k dispozícii na vinyle. Obsahuje štyri kompozície, „Clay Weight“ (12:13), „Shattering“ (5:13), „Unwavering Resonance“ (9:48) a „Wander The Vacant Twilight (9:08)“. Úvodná vás pohltí rozsiahlym časoovým rozpätím, pripravte sa teda na to, že album je o skladbách, nie o pesničkách. Je to valivá, rozviata ťažká a zároveň atmosférická „náladovka“ v duchu industriálne ladenej doom/deathmetalovej psychedélie plnej trhajúcich tónov gitár, nad ktorými znejú na jednej strane zlovestné, na druhej éterické harmónie a hrdelné vokály si to rozdávajú s chorálmi mimo tohto sveta. Pozoruhodná hra s rytmami, kde pod ťažkým, pomalým kobercom gitár a vokálov neraz zúrivo klepú bicie, hovorí o tom, že nahrávka má množstvo vrstiev, ktoré objavíte až po viacerých vypočutiach.
Nasledujúca „Shattering“ je v porovnaní s prvou skladbou priam rozzúrený nárez, doom/death mierne ustupuje rýchlemu, ale polámanému technickému death metalu, kde je do vrstiev psychedelických zvukov zabalené množstvo disonantných postupov, v prípade ktorých mám pocit, že je ich viac než predtým a 0N0 sa celkom úspešne ladia na vlnu spustenú viacerými uznávanými bádateľmi v hudobných končinách pološialenej hrôzostrašnosti, otvárajúcich portály do dimenzií zo zlých snov. Niečo podobné tu u nás robia snáď len CEREMONY OF SILENCE a poteší, že 0N0 ako keby sa sem pokúšali preniknúť z inej strany, čo vo výsledku dáva hneď dva originálne spolky s „prstom na tepe súčasného temného metalu“. Na tomto mieste s rozborom tohto zaujímavého diela skončím, zvyšok si objavia poslucháči. Upozorňujem, že je to ťažký, poslucháčsky náročný materiál, pri opise ktorého sa do klávesnice tlačia aj pojmy ako djent a všeličo iné. V každom prípade sa oplatí ním prehrýzať, nepôjde to ľahko, 0N0 sú ďaleko od klasického (nech už si pod klasickosťou predstavíme čokoľvek) extrémneho metalu, z toho neklasického mi nič nepripomínajú, ledaže by som sa vrátil k už dávnejšie spomenutým možným dávnym inšpiráciám, ale je rok 2022 a od predošlých nahrávok sa zase o kus posunuli.
Ťažký materiál, na vstrebanie potrebuje veľa vypočutí a aj chuť popasovať sa s ním, pre to, aby poslucháča „porazil“, toho robí dosť. Ale je fakt, že nespomínam si na nikoho, kto by tu u nás extrémny metal takto krútil, ohýbal, vrstvil a pretváral do novej formy.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.