OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kalifornští 40GRIT jsou dalšími z dnes již početné řady (nu)metalových čekatelů na výraznější komerční úspěch. Dopomoci k tomu by jim měla novinková deska, vycházející 10. března s etiketou Metal Blade. Pamětníci si jistě vzpomenou na červenec 1999, kdy 40GRIT předskakovali v pražském Rock Café Billy Milanovi a jeho S.O.D. Tehdy se alespoň v mých očích prezentovali jako méně zdatná kopírka MACHINE HEAD.
... A dá se říci, že i dnešní realita odpovídá stavu z před čtyř let. Nutno však podotknout, že kvalitativní rozdíl mezi učitelem (MACHINE HEAD) a žákem (40GRIT) se v porovnání s posledním počinem MACHINE HEAD dosti zmenšil ve prospěch 40GRIT. A to hlavně díky kvalitám „Nothing To Remember“. O tom nemůže být nejmenších pochyb. Pravda, tato americká čtveřice se nás nikterak nesnaží ohromit ekvilibristickými kousky anebo dokonce přijít s něčím dosud nepoznaným. Jednotlivé skladby se až úzkostlivě drží v mantinelech svého žánru. Zároveň je na současném znění 40GRIT více než patrný odklon od, řekněme, post thrashové kalifornské školy směrem k čitelným a lehce zapamatovatelným melodiím. I přes všechny tyto skutečnosti zůstává pevným základním kamenem muziky 40GRIT tvrdě riffující, místy až těžkotonážní, kytara, čímž pravděpodobně 40GRIT zůstanou pro komunitu vyznávající mainstreamové numetalové spolky i nadále příliš tvrdí a metaloví.
O vokálním projevu Jamese Santiaga se dá říci defacto to samé, co o muzice. Barva jeho hlasu je předurčena pro podobný styl hudby a v některých momentech mi dokonce připomíná Toma Delona z populárních BLINK182. Tenhle příměr však berte s velikou rezervou. Troufám si tvrdit, že z valné většiny je, při vší úctě k ostatním členům kapely, celá muzika 40GRIT postavena na něm. James totiž disponuje schopností vložit do relativně nezáživné skladby potřebné napětí a atmosféru a výsledný produkt je hned o něčem jiném. Typickým příkladem je v pořadí šestá „Pieces“, která je jedním slovem vynikající.
Je však škoda, že ostatní skladby v mnoha případech už tak vynikající momenty nepřinášejí a spíše se nemohu ubránit pocitu, že by některým slušela i kratší stopáž. Slabších momentů však naštěstí tolik není a připouštím, že vyznavač podobně laděné muziky by je ani jako slabé vnímat nemusel. Záleží na úhlu pohledu a zvolíte-li ten správný, s touto deskou určitě neprohloupíte.
Tu více, tu méně zdařilá kopírka MACHINE HEAD. K nenáročnému poslechu mohu doporučit, ale originál je jen jeden.
7 / 10
Nothing To Remember (2003)
Heads (2000)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 49:44
Produkce: 40Grit & Juan Urteaga
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.