OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nový Predátor odehrávající se na počátku osmnáctého století? S komančskou dívkou jako hlavní hrdinkou? To má být vtip? K málokterému filmu jsem v poslední době přistupoval s tak velkou mírou nedůvěry jako k tomuhle. Znělo to jako vlhký sen woke culture movementu. Film, který bude na sílu tlačit ženskou indiánskou hrdinku, která nebude ani trochu důvěryhodná. A … spletl jsem se.
Podceňování hlavní hrdinky, což je mladá teenagerka z indiánského kmene, tu samozřejmě hraje hlavní roli, ale neměl jsem pocit, že by na mě film tlačil s jakoukoliv agendou. Naru, jak se hlavní hrdinka jmenuje, se spolu s mužskými členy kmene, kteří jsou přibližně v jejím věku, připravuje na přechodový rituál do dospělosti. V něm by měla ulovit svoji první zvířecí trofej. V tom jí pomáhá její stopovací talent a důvtip. Oproti klukům ji zas diskvalifikuje síla, kterou srovnatelnou nemá.
Shodou okolností v tu chvíli k její domovině míří dvě lodě. Jedna s mimozemským lovcem a druhá s francouzskými dobyvateli. Začátek, který se zaměřuje na život kmene, rituál a vybudování pocitu určité nervozity a nebezpečí, které „visí ve vzduchu“, je parádní. Člověk tak nějak ví, co se musí stát, ale neví, jak se to stane.
Vztahy ve kmeni jsou načrtnuty srozumitelně a těch několik hlavních postav hraje navzdory nízkému věku velmi dobře. Vedle hlavní hrdinky Amber Midthunder tu velmi dobře sekundují dva mladí herci, konkrétně Dakota Beavers a Stormee Kipp. Výběr protagonistů lze jen pochválit a stejně tak budování atmosféry, minimálně v první části filmu.
Postava Predátora se tu chová trochu jinak než v minulých filmech. Po přistání se snaží zjistit, kdo je v okolí největší alfa, a ve své podstatě taktéž trochu podcení mladou dívku. Oproti ostatním filmům s predátorským tématem vás PREDÁTOR: KOŘIST nutí zamyslet se, proč se tento Lovec chová trochu jinak, než ti předchozí. Například trochu víc riskuje. Navíc vypadá jinak, než bychom očekávali. Nevíme proč a film to nijak nevysvětluje. Také má jiné zbraně. Dá se říci, že jeho výbava tak trochu koresponduje s tím, že se děj odehrává několik staletí dříve, než byl první film z roku 1987.
PREY se svým způsobem vrací ke klasice. Nerozvíjí teorie světa Predátorů, neřeší jejich hierarchii ani nepoodhaluje víc z jejich lovecké vášně. Pokládá v tomto ohledu otázky, které nezodpovídá, a to je dle mého dobře. Stejně tak si skvělým způsobem hraje s diváky, kteří jsou fanoušky série. Ať už to jsou určité narážky v titulkových scénách, které se dají vyložit jako něco, co kompletně obrátí konec filmu, tak samozřejmě pomrknutí po klasických scénách z jedničky. Většinou ale jde o drobnosti, které PREY nezneužívá. Například je tu scéna, která velmi nahrává tomu, aby se zrekapituloval princip z jedničky, kdy Predátor nevidí svého protivníka ve chvíli, kdy se pomaže bahnem. Film vám tu úvahu nabídne k přemýšlení, ale kdyby ji dotáhnul do konce, bylo by to poněkud laciné. Takových šibalských pomrknutí je tu více a to bez toho, aby byla prvoplánově zneužívána. To oceňuji.
Co ocenit ovšem nemohu, jsou CGI triky. U nich je velmi vidět, že rozpočet zdaleka nepracoval se stejným budgetem, jaký je určen pro nejvyšší kino produkci. Zvířata, která se ve filmu objevují a bojují, jsou povětšinou CGI a je to bohužel vidět. Díky tomu nepůsobí tak nebezpečně. Podobný povzdech lze učinit u hudby, která je poněkud nevýrazná. Snaha přiblížit nervozitu a současně ji promíchat s indiánskými tématy by šla udělat mnohem více nápaditě.
Po poněkud slabších filmech s vetřelci a dvanáct let starém pokusu Predátoři tu máme zajímavý experiment, který je zajímavým oživením série, byť doplácí na omezený rozpočet. Příroda není zdaleka tak epická, jak zřejmě autoři zamýšleli, a stejně tak ani hudba. I když se vám ji film snaží prodat, je výsledek poněkud laciný. Chybělo ale málo. Film táhnou herci a atmosféra budovaná v první části. Francouzští dobyvatelé tu jsou jen do počtu. Nicméně, klidně bych v tom pokračoval. Co třeba Predátor v Samurajském Japonsku?
Nadprůměrný příspěvek do predátorské kroniky. Škoda jen hudby a omezeného rozpočtu.
7 / 10
USA, 2022, 99 min
Režie: Dan Trachtenberg
Scénář: Patrick Aison
Kamera: Jeff Cutter
Hudba: Sarah Schachner
Hrají: Amber Midthunder, Dakota Beavers, Dane DiLiegro, Stormee Kipp, Michelle Thrush, Julian Black Antelope, Stefany Mathias, Mike Paterson, Nelson Leis
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.